Anne babalar için “mobil güvenlik” rehberi – Çok Yaşa Bebek projesi

SHARE
, / 1235 1

Türkiye Bankalar Birliği, “Çok Yaşa Bebek” sosyal sorumluluk projesinin 10. yılında, mobil cihazlara ücretsiz indirilebilen “Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi”ni hizmete sundu.

cok-yasa-bebek-projesi

Tüm dünyada günde 2 binden fazla çocuk, kazalar nedeniyle hayatını kaybediyor. Kazaların ilk dakikalarında yapılan ilkyardım müdahalesi ise bebek ve çocukları hayata döndürme konusunda büyük öneme sahip. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bu gerçekten hareketle, cep telefonlarına ücretsiz olarak indirilebilen “Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi”ni hazırladı.

“Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi”, çocukları kazalardan korumak için genel tedbirler, ilk yardım uygulamaları ve temel yaşam desteği başlıklarından oluşuyor. Düşme, çarpma, yanma, zehirlenme, boğulma ve elektrik çarpmalarına maruz kalan çocuklara yapılacak ilk yardım müdahaleleri resimlerle anlatılıyor. Uygulama, bir kaza anında ilk yardım bilgilerine ulaşımını kolaylaştırırken, çocuklara yönelik temel yaşam desteği konusunda anne ve babaları bilgilendiriyor.

mobil-guvenlik

Mobil ilk yardım rehberi, 40 bin çocuğu hayata döndüren projenin yeni bir adımı

2003 yılından bu yana ,Türkiye’nin dört bir yanında 134 hastanenin yenidoğan ve çocuk bölümlerine 1034 cihaz bağışlandı. 10 yılda 40 bin bebeğin hayata tutunmasına destek olundu. Proje kapsamında düzenlenen ‘Çocukları Kazalardan Koruma’ eğitimleriyle 3 bin 500’den fazla anne babaya ulaşışmış. Projenin 10. yılında hayata geçen bu mobil uygulama ile daha fazla anne babaya ulaşmayı, onları kazaların ‘önlenebilir’ olduğu konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyorlar.

“Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi” uygulaması, projenin danışmanları olan Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu ve Prof. Dr. Agop Çıtak rehberliğinde hazırlandı. iPhone, iPad ve Android telefonlar için geliştirilen rehber, online mağazalardan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Aplikasyonu aratirken “çocukları kazalardan” kelimelerini yazmanız yeterli, hemen ekrana geliyor.

Ücretsiz uygulama, çocukları kazalardan korumak için gereken önlemler ve bir kaza durumunda yapılması gereken temel ilk yardım önerileriyle anne ve babaların en yakın güvenlik danışmanı olmaya aday. Projeyi ve devamını takip etmek isterseniz www.cokyasabebek.com adresine bakmanız yeterli.

One Comment

  • türkan külekçi says:

    “Çocukları Kazalardan Koruma” mobil ilk yardım rehberini telefonuma ilk fırsatta indireceğim çünkü ev kazaları malumunuz oldukça yüksek oranda. Teşekkürler fikirdenk.

Yorum bırak

Your email address will not be published.