Anneden anneye 2. el ürün rehberi: Tutumluanne.com

SHARE
, / 2212 0

Bu hafta Fikirdenkler için uzun zamandır önerdiğimiz bir sistemi, anneden anneye ikinci el kullanılmış ürünlerin satışını inceledik. Türkiye’de bir ilk olan ve yaklaşık 8 aydır ailelerin tercih ettiği tutumluanne.com sitesi bu ihtiyacı karşılıyor ve biz de sistemin nasıl işlediğini bizzat deneyimledik.

Anne babaların bebek alışverişlerinde satın aldıkları ürünlerden bazıları 6-12 ay, bazıları da 3-4 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Birden çok çocuğu olan aileler için bütçe birkaç katına çıkabilir. Kullanım ömürleri çok kısa olan ve çoğunlukla hep yepyeni kalan bu ürünler için sıfırdan almaya, gereksiz bedellerle çok yüksek harcamalar yapmaya gerçekten hiç gerek yok. Hem siz bütçeden tasarruf yapabilir hem de başkalarının kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Sattığınız bir ürün için aldığınız ücret ile de çocuğunuzun başka bir ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

İkinci El Ürün Almanın püf noktaları:

–          Hijyen, gıda, cilt bakımı, sağlık vb. kategorilerin haricinde taşınabilir, katlanıp saklanabilir nitelikli dijital ve elektronik ürünler, bebek arabası ve pusetler, ana kucağı ve oto koltukları, mama sandalyeleri, park yataklar, bebek telsizi, sterilizatör ve bebek odası mobilyaları ikinci el alım satıma uygundur.

–          İkinci el ancak iyi durumdaki dış giyim, bebek ve çocuk kıyafetleri, tulumlar, battaniyeler, nevresim takımları da alınıp satılabilir.

–          Alıma ve satıma uygun durumdaki ürünlerin “ yeni – az kullanılmış- kullanılmış” gibi kategorilerde sergilenmesi ürünü tercih eden kullanıcılara hem fikir verir hem fiyat değerini belirler.

–          Kullanılan ürünleri gelecekte ikinci el olarak satmak isteyen kullanıcıların garanti belgesi, fatura, kullanım talimatları gibi belgeleri saklamaları faydalı olacaktır.

–          Alım ve satıma uygun ürünlerin kolayca işlem görmesi için; ortalama olarak sıfır parekende satış fiyatının  %50-60’ının talep edilmesi uygundur.  Ambalajı hiç açılmamış ya da sadece 1-2 kez gibi çok az sayıda kullanılan ürünler için bu fiyat biraz daha yükseltilebilir. Daha çok kullanılan ürünler için ise % 30-40 gibi belirlenecek bir fiyat politikası sizi alıcılarla buluşturabilir.

–          Kargo ikinci el alım satım için önemli bir başlıktır. Havaleli ürünler, hassas ve kırılma ihtimali olan ürünler için ekstra kargo önlemi gerekebilir ve bu da maliyeti artıracaktır. İkinci el ürün alım ve satım fiyatını belirlerken bu özelliği de düşünmek gerekir.

–          Banka kanalıyla ya da kredi kart sistemi ile işleyen alım sitem prosedürü kullanıcılar için en güvenli yoldur. İade, iptal ve faturalaşma gibi işlemlerde yasal güvence desteği verir.

Biz bu başlıkların önemini göz önüne alarak Tutumluanne.com sitesini inceledik. Hatta kendi bebek ürünlerimizden bir tanesini seçerek sistemde satmayı planladık. Doruk’un 0-6 ay arası kullanıdığımız Beurer marka bir bebek tartısı vardı. Az kullanılmış bu dijital ürünü Tutumluanne’de Bebek Bakım kategorisi altında satışa çıkardık .

Tutumluanne’ye üyelik işlemimiz çok basit ve hızlıca gerçekleşti. Alım satım için banka aracı olacağından kişisel bilgilerimizin yanı sıra IBAN numarası ve TC Kimlik bilgimizi de girerek üyelik işlemini tamamladık. Hemen arkasından kullanıcı e-mailimize Tutumluanne’nin çalışma sistemini anlatan kısa bir bilgilendirme notu ulaştı. Ayrıca web sitesinde yer alan bu infografik de sistemin nasıl işlediğini çok güzel anlatıyor.

tutumluanneinfografik

İletişim: Alıcılar satın almak istedikleri ürünle ilgili detay bilgileri yeterli bulmazlarsa satıcı ile sistem üzerinden mesajlaşabiliyor, soru-cevap gerçekleştirebiliyor. Bir ürünün satın alma işlemini belirleyen önemli bir faktörün de alıcı-satıcı arasındaki “ sağlıklı iletişim” olduğu çok açık. Satıcı ürüne dair güncel görsel koyma, ürün bilgilerini doğru aktarma, kullanım durumunu net bir şekilde ifade etme ile yükümlü. Şimdiye kadar siteden satın alınan ürünlerde alıcı iade yüzdesinin çok düşük olduğu öğrendik. Bu iletişimin gerçekten sağlıklı ilerlediğinin bir göstergesi.

Alım-Satım: Kullanıcı bir ürünü satın almak istiyor, talebi satıcıya bir mesajla ulaşıyor. Ürün bedeli alıcının kredi kartından tahsil ediliyor ve  sistem bu meblağı  banka kanalı ile bloke ediyor. Satıcı 3 gün içinde ürünü kargoya veriyor ve alıcıya gönderiyor. Alıcı ürün eline ulaşınca sistem üstünden son talimatı vererek ürünü kabul edince para satıcının hesabına geçiyor.

İade ve iptal : Alıcı ürünü kargodan alınca ambalaj ve hasar kontrolü yapıyor. Herhangi bir sebepten ürünü beğenmemiş olabilir, %100 iade hakkı bulunuyor. Eğer ürünü iade ederse bu aşamadaki kargo bedeli satıcıya ait iken, ürünün kargoya verildiği ilk 3 gün içinde alıcı iptal ettiyse bu aşamada geri gönderim bedeli ise kesinlikle alıcıya ait oluyor.

Kargo : Türkiye’nin her ilinden alım ve satım yapmak mümkün. Yüksek havaleli ürünlerde kargo ücretinde dezavantaj yaşamamak için Tutumluanne’nin önerdiği ve indirimli fiyatlar sunan kargo avantajı da kullanılabilir. Kargonun ne kadar tutacağını bilmiyorsanız site üzerindeki kargo hesaplama özelliği devreye giriyor ve kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

Fiyat : Diyelim ki bir ürünü beğendiğiniz ve almak için satıcı ile iletişim kurdunuz ancak fiyatı talebinizden yüksek. Alıcı satıcı ile pazarlık için iletişim kurabiliyor. Satıcı ürünün fiyatını düşürmeyi kabul ederse, ‘dükkanım’’ sayfasında ilgili ürünün içine girerek ‘’Ürünü sadece belirleyeceğim kullanıcı satın alabilir’’ ibaresinin yanına tıklayarak ve aşağıda açılacak olan kutucuğa alıcının kullanıcı adını giriyor. Bu şekilde ‘Özel satış’ statüsündeki ürünü, satıcı istediği fiyattan sadece kendi belirlediği kullanıcının almasını sağlayabiliyor.

Ürün Arama : Anneler spesifik bir marka ve/veya bir ürün arıyorsa ve yayında böyle bir ürün yoksa, ”Profilim/Haber Et Taleplerim” bölümünü dolduruyor. İlgili ürün yayına alındığında ”tutumluanne.com” kullanıcıya bir e-mail gönderiyor. Ürünle artık ilgilenmiyorlarsa  girdikleri talebin yanında işlemi silip bu fonksiyonu devre dışı bırakabiliyor.

tutumluanne

Kullanıcı deneyimimiz sonunda vardığımız sonuçlar da şu şekilde ;

–          Sistem çok hızlı çalışıyor, fotoğraf yükleme, üyelik, menü kullanımı, banka sistemi oldukça kullanışlı ve kullanıcı dostu fonksiyonlarla desteklenmiş.

–          İkinci el ürünleri evden eve nakil yoluyla en temiz ve kolay şekilde satın almanın fırsatı sunuluyor.

–          Banka sistemi bu sitenin en önemli yatırımı gibi görünüyor. Kullanıcılarda iade ve iptal oranının düşük olmasının başlıca sebeplerinden biri de alt yapının doğru kurulmuş olması.

–          Satış bedelinin % 1’i Tutumluanne.com tarafından otomatik olarak Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV)’a bağışlanıyor. %3 ila %4 ‘lük kısmı banka kredi kartı komisyonu ve KDV,  kalan %5 de tutumluanne sisteminin operasyon giderlerini karşılamak için alınıyor. Böylece her işlemin sosyal sorumluluk için ayrılan bir bölümü de kullanıcılar aracılığı ile hayata geçirilmiş oluyor.

–          Sitenin ana sayfasında “Alıcılara Tavsiyeler” ve “Satıcılara Tavsiyeler” bölümlerinde sistemin işleyişini özetleyen çok faydalı bilgiler yer alıyor. Kargo, iade, iptal, fiyat, ürün değerlendirme, görsel yükleme gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

–          Kullanıcılar yaptıkları alım satım işlemlerinde ürünlere dair kullanıcı yorumları ve değerlendirmeler ile diğer kullanıcılara fikir verebiliyor.

Sistemi inceledik, test ettik ve kendi ürünümüzü de Tutumluanne.com üzerinden satışa sunduk. Bakalım sonuçları nasıl olacak? Ürünümüzü hangi anne ve bebeğin satın alacağını şu anda bilmiyoruz ama Tutumluanne ile ikinci el satış deneyimini şimdiden çok sevdik. Satış işlemi tamamlandığında ayrıca son yorumlarımızı da paylaşacağız.

Son söz ; bebek alışverişi bir ailenin en heyecan verici alışveriş dönemlerinden biridir. Aldıkça alası gelir insanın. Ta ki ürünlerin ömürlerinin sandığınızdan da kısa olduğunu ve toplamda ne kadar ciddi bir bütçe ayırmanız gerektiğini anlayana kadar. En iyisi mi siz bebek alışverişine çıkmadan önce mutlaka hem Fikirdenk.com’a hem de Tutumluanne.com’a uğrayın!

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.