Baby shower için yepyeni bir alternatif, Bebegiminlistesi.com

SHARE
, / 1756 0

Baby shower ya da daha önce ifade ettiğimiz şekliyle ” Bebeğe Hazırlık Partisi ” yazımızda bu organizasyonun yeni anne adayına neler hissettireceğinden 2012 yılında bahsetmiştik. Partinin en temel unsurlarından biri olan anne adayına ve bebeğe alınan hediyeler için de minik bir araştırma yapmış ve izlenimlerimizi şöyle dile getirmiştik:

” Ne hediye aldığının ne önemi var ?  diye düşünebilirsiniz. Oysa bebek alışverişine soyunan aileleri nasıl bir yükün beklediğini hepimiz biliyoruz . İhtiyaç listelerinden irili ufaklı seçimlerin eksilmesi gerçekten önemli bir destek olabilir. Ayrıca hediyeleri seçen ya da kendi el emekleriyle hazırlayan kişilerden bebeğe birer anı olarak da görebiliriz.

Hediye almak dediysek, öyle rastgele bir şey seçmek değil kastettiğimiz. Aynı hediyeyi birden fazla kişinin almaması için bazı organizasyonlarda bebek hediye listeleri hazırlanıyor ve partiden önce katılımcılarla paylaşılıyor. Öte yandan ; henüz ülkemizde bu fikir için hazır listeler yapan ve alışverişe gelenlerle paylaşan markalar yok. Büyük parekende mağazaların bu açığı kapatmak için çoktan kollarını sıvamış olacaklarını düşünmüştük ama bu yazıyı hazırlarken kontrol ettiğimiz belli başlı birkaç yerden olumsuz cevap aldık. Oysa bir mağazaya giderek “ Anne adayı arkadaşım Çiğdem için , bebek partisi listenizden hediye seçmek istiyorum “ diyebilmek güzel olurdu. “

 

En temel hali ile “hangi hediyeyi alsam, başkası ile çakışır mıyım, ailenin ihtiyaçlarını topluca görebileceğim bir kaynak olsa keşke” dediğimiz noktada o yıllarda böyle bir imkan bulamamıştık. 2014 senesi itibari ile beklediğimiz haber geldi! Yeni bir girişim, içeriğinde hem ihtiyaçları karşılayan, hem bol alternatif sunan hem de bir yönü ile sosyal sorumluluğu destekleyen bir fırsat olarak karşımıza çıktı.

Türkiye’nin ilk online baby shower bebek hediye listesi ; Bebegiminlistesi.com 

 

bebgiminlistesi-com

Bu site Türkiye’de baby shower organizasyonunu interaktif hale getiren ve hem organizasyonu, hem hediye listelerini hem de alışverişi birleştiren tek platform. bebegiminlistesi.com kurucularından Elif Ceylaner Aydemir, bu fikrin nasıl doğduğu hakkında şunları söylüyor; “bebegiminlistesi.com e-ticaret sitesi, 2009 senesinde hamile kalıp, kendime baby shower ihtiyaç listesi oluşturmak istediğimde Türkiye’de böyle bir açığı fark etmem sonucu doğdu. Annenin hamilelik döneminde onun dikkatini dağıtmadan, baby shower konseptiyle bu özel dönemi en güzel şekilde geçirmesini istedik. Bunun için hem anneler hem de yakınları için kolay, eğlenceli ve prestijli bir site kurduk.”

Web sitesine girdiğinizde sizi kolayca yönlendiren ve sitenin işleyişini anlatan sempatik bir mini video karşılıyor.

 

 

Genel tasarımda kullanılan yönlendirmeler oldukça pratik ve kullanıcı dostu bir menüsü var.  Listenizi kendiniz kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle üye olmanız gerekiyor, bebeğinizin tahmini doğum tarihi gibi bilgileri girdikten sonra ihtiyaç duyduğunuz ürünleri kaydederek devam ediyorsunuz. Arkadaşlarınız bu listeye sizin adınızı, listeye kayıt için verdiğiniz ismi, kayıt edenin eşi ya da büyükanne-büyükbaba adını yazarak aratabiliyorlar. Alışveriş için seçilen ürünleri incelemek üzere kategorilerine ve markalar bölümüne göz attık, çok güzel seçenekler olduğunu gördük.

Aklımıza takılan bir konuyu da yetkililerine sorduk ; “Markalarınızın zincir satış marketlerinde ya da online ticaret sitelerinde zaman zaman kampanyaları ve indirimleri oluyor, sizin sitenize bu değişimler senkronize olarak yansıyor mu?”  dedik. Markaların bu dönemlerde kendilerine bilgi verdiğini ve gerekli güncellemeleri yaptıklarını söylediler.

 

bebegimin-listesi

 

Dilerseniz seçilen ürünlerden satın almayıp, kendi bütçenize göre annenin hesabına katkıda bulunmak için V.I.B Card (Very Important Baby Card) hediye kartı da alabilirsiniz.  Daha sonra anne, hesabında biriken hediye kartları ile istediği hediyeleri kendisi de satın alabiliyor.

Sitenin kullanışlı bulduğumuz bir diğer özelliği de “sosyal medya entegrasyonu” sayesinde hazırlanan listelerin facebook, twitter ve hatta e-mail yolu ile istenilen kişilerle paylaşılabilmesi. Böylece her ayrıntı tek bir merkezden detaylandırılıp, yine aynı kanaldan paylaşılabiliyor. Vakitten tasarruf ve organizasyondan verim almak adına bunlar teknik olarak güzel planlanmış ayrıntılar diye düşünüyoruz.

Bebeğini bekleyen heyecanlı bir anne adayısınız ; listeleri oluşturdunuz, arkadaşlarınıza haber verdiniz. Bu özel günü kutlamak için organizasyon yapacak enerjiniz yok ya da her şeyin düşünüldüğü genel bir konseptte, keyifli bir organizasyonu da aradan çıkartmak istiyorsunuz. Bebegiminlistesi.com da anlaşmalı fotoğrafçılık hizmeti ve şık parti mekanlarında hazır paket seçimleri de var. Bu site sayesinde baby shower partileri için Bebek/Kalamış Divan ve Raika Restoran’da tüm ayrıntısı düşünülmüş menülerle kusursuz bir baby shower partisi de satın alabilirsiniz. Bebek/Kalamış Divan’da bulunan yakut, zümrüt ve elmas menü paketleriyle anne adayları özel isteklerine göre baby shower partilerini şekillendiriyor. Yeni kurulan bir girişim oldukları için zamanla anlaşmalı oldukları mekanların sayısının artacağını düşünüyoruz. Şimdilik sadece İstanbul’da sunulan bu imkanların diğer illerde de sunulmasını bekliyoruz.

Birbirinden neşeli butik pastalardan kurabiyelere, kanepelerden renkli makaronlara kadar catering seçenekleriyle bebegiminlistesi.com, anne adaylarının baby shower partisini yapacakları yere de göndererek, anne adayı ve konuklarına farklı lezzetler sunuyor. bebegiminlistesi.com, anlaşmalı fotoğrafçılarıyla da anne adaylarının bu mutlu gününü ölümsüzleştiriyor.

baby-shower-organizasyonu

Güzel bir girişim, ülkemizde eksik olan bir alanda doğru bir strateji ile çalışmaya başlayan bebegiminlistesi.com ‘da bu vesile ile bir sosyal sorumluluk projesine destek verildiğini de öğrendik. Bir kalkınma projesinde çalışan kadınlara, annenin oluşturduğu ihtiyaç listesinden hediye alan her kişi için bir parçanın temsil edildiği patchwork bir battaniyeyi diktirerek, kadın istihdamına katkıda bulunmayı amaçlıyor. “Sevgi Battaniyesi’ adını verdikleri bu battaniye ile bebeğe değerli bir hatıra bırakmayı ve hatırlanmayı arzuluyorlar.

Siteyi takip etmek için Bebegiminlistesi.com ‘a bakabilir, Facebook , Twitter ya da Instagram hesaplarından faydalanabilirsiniz.

Yorum bırak

Your email address will not be published.