Bebeğe hazırlık ( Baby Shower ) partisi düzenlerken

SHARE
, / 2139 2

Amerika ve Avrupa’da çok eskiden beri bilinen ve ülkemizde de tercüme ihtiyacı duyulmadan kullanılan adıyla; Baby Shower partileri gittikçe yaygınlaşıyor. İngilizce’de “showering” deyiminden gelen ve “hediye yağdırmak / hediye yağmuruna tutmak” şeklinde kullanılan bu tabirin , tam Türkçe karşılığı olmadığı için, biz “Bebeğe Hazırlık Partisi” ya da kısaca “ Bebek Partisi” demeyi tercih ediyoruz.

Partiyi ve tüm organizasyon detaylarını bir başkumandan edasıyla elinde tutan çalışkan organizatör, bebeğin “müstakbel teyzeleri” kontenjanından katılan annenin arkadaşları ya da diğer kıdemli anneler, ve elbette ki bebeğini bekleyen “esas kız” ana katılımcıları oluşturuyor . Anne adayının organizasyona sürpriz mi yoksa haberli mi katıldığına göre partideki hava değişiyor. Bebek şekerlemeleri, parti temasına uygun süslemeler, balonlar, hem görsel hem lezzet zenginlik sunan ikramlar , anneye ve bebeğe verilen hediyeler bu partilerin ortak unsurlarını oluşturuyor.

Esas fikir anne adayının sevdikleriyle birlikte eğlenceli bir zaman geçirmesi aslında. Genelde doğuma az süre kala yapıldığı için de bu parti bir nev-i anne adayı için yorgunluklar, hamilelikte yaşadığı heyecanlar sonrasında güzel bir gün geçirmek demek.

Ne hediye aldığının ne önemi var ?  diye düşünebilirsiniz. Oysa bebek alışverişine soyunan aileleri nasıl bir yükün beklediğini hepimiz biliyoruz . İhtiyaç listelerinden irili ufaklı seçimlerin eksilmesi gerçekten önemli bir destek olabilir. Ayrıca hediyeleri seçen ya da kendi el emekleriyle hazırlayan kişilerden bebeğe birer anı olarak da görebiliriz.

Hediye almak dediysek, öyle rastgele bir şey seçmek değil kastettiğimiz. Aynı hediyeyi birden fazla kişinin almaması için bazı organizasyonlarda bebek hediye listeleri hazırlanıyor ve partiden önce katılımcılarla paylaşılıyor. Öte yandan ; henüz ülkemizde bu fikir için hazır listeler yapan ve alışverişe gelenlerle paylaşan markalar yok. Büyük parekende mağazaların bu açığı kapatmak için çoktan kollarını sıvamış olacaklarını düşünmüştük ama bu yazıyı hazırlarken kontrol ettiğimiz belli başlı birkaç yerden olumsuz cevap aldık. Oysa bir mağazaya giderek “ Anne adayı arkadaşım Çiğdem için , bebek partisi listenizden hediye seçmek istiyorum “ diyebilmek güzel olurdu.

Aslında hazırlanması ve iyi organize olunması gereken , zahmetli bir aktivite. “ Partiye kimler katılacak ? Davetiyeler nasıl gönderilecek ? ,” Anne adayını partiye kim getirecek ? “ ,” İkramların, hediyelerin, eğlenceli aktivitelerin bir program dahilinde sunumu nasıl yapılacak ?” “ Partinin pastası nasıl olacak ?“ Kim hangi hediyeleri alacak ?” gibi konu başlıkları bir araya gelince organizasyonun önemi de ortaya çıkıyor.

Bu partileri katılımcı sayısına bakarak kendiniz düzenleyebileceğiniz gibi, pek çok farklı temayla, görsel ve materyel içerikle çalışan organizasyon firmalarına da yaptırabilirsiniz. Her bir detayla ben ilgilenmek istiyorum diyenler, küçük ve daha ekonomik bir bütçeye sahip olanlar için organizasyon firmalarının size çıkardığı bütçe uygun gelmeyebilir. Bu durumda da detaylarda size destek olabilecek arkadaşlardan oluşan mini bir ekip hiç fena olmaz.

Biz bir organizatörün gözünden bebek partilerinin olmazsa olmazları nedir merak ettik ve butik parti konseptli çalışan Dreamkiddoh markasının kurucusu Nilay Cinisli’nin görüşlerine başvurduk :

Bir organizatör için en önemli olan partiyi düzenleyeceği kişinin ne istediğini doğru anlamaktır. Bu noktayı aşarsanız , kullanacağınız malzemeler ve tasarımlarla kişiye özel bir rüya partiye dönüşür. Organizasyon sorumlusu müşterisinin hayalindeki bir partiyi tasarlayabileceği gibi , tamamen kendi inisiyatifinde bir konsept de tasarlayıp önerebilir. Bir baby shower partisinde alışık olduğumuz bebek tonları olan pastel maviler, pembeler, sarıları kullanabildiğimiz gibi, bir diğerinde koyu morlar ile fıstık yeşilleri, kırmızılar ile mavileri kombinleyerek rengarenk partiler de ortaya çıkarabiliriz. Öte yandan partinin teması da önemli bir seçim. Kuzular, sevimli deniz hayvanları, prens ve prensesler, filler, ayıcıklar bugüne kadar ağırlıklı olarak tercih edilen baby shower parti temaları. Tema ve renkler belirlendikten sonra mekanın süslenmesi, şeker büfesi, kullanılacak aksesuarlar, ikramlar, çiçeklerin tespiti kolaylaşıyor. Benim tercihim kurduğunuz parti temasının “kişiye özel” kalmasını sağlamak, bunun için de organizatör olarak aynı görselleri ve konsepti bir daha kullanmamak gerekiyor. Bunu da genelde butik konseptli çalışan markalar yapabilir. Bir organizatör olarak benim için önemli konulardan bir diğeri de partiye hazırlık süreci ve verilen zaman. İyi hazırlanılmış bir parti her zaman detaylarına zaman ayrılmış bir partidir.

Bu tip organizasyonlarda parti teması ile birlikte, catering, masa ve sandalye süslemesi, mekan giydirilmesi, pasta, müzik ve fotoğraf gibi detayların da partiyi talep eden kişiye sağlanması bir avantajdır. Öte yandan bu tip detaylar daha yüksek bir bütçe gerektireceği için, mini paketli çözümler de üretilmelidir.  Mekanın kapısına asılacak “ Hoşgeldiniz” kapı süsü, konuklara takılacak süslü yaka kartları ya da benzer aksesuarlar, ikramlara renk verecek temaya uygun servis unsurları, peçeteler ve çiçekler, balonlar,  gelen misafirlerin iyi dileklerini ölümsüzleştiren anı defterleri, dilek kartları ve bunları asabilecek ahşap dilek ağacı ya da sepetler düşük bütçeli bir partinin bile havasını birden değiştirecek eklemelerdir.

Gördüğünüz gibi, aslında basit ve sadece birkaç saatlik bir aktivite gibi görünen bu hazırlık oldukça detay içermekte.

İster kendi küçük ve samimi grubunuzla ev ortamında, isterseniz bir mekan kiralayarak kalabalık bir ekiple kutlama yapın, bebeğiniz ve annesi için hazırlanan bugün, unutulmaz olabilir. Ülkemizde yabancı kültürlerden esinlenmiş, hatta ismi dahi yabancı dilde telaffuz edilen bir organizasyon olsa da katılan herkese pozitif enerji vermesi de cabası …

 

2 Comments

Yorum bırak

Your email address will not be published.