Bebek kıyafetleri seçerken dikkat edilecekler

SHARE
, / 1214 0

Bebeklerimiz için yaptığımız alışverişlerde en çok neye dikkat ediyoruz ? Renklerin uyumuna, bedeninin büyüklüğüne ya da bizim hoşumuza gidip gitmemesine mi ?  Yoksa giyim kolaylığı, materyal içeriği ya da cildinin sağlığına mı ?

Bebeklerimiz bu seçimi sizin yapmanızı bekliyor, biz de işinizi kolaylaştıracak ana maddeleri  sıralıyoruz :

– Bebek kıyafetlerinin etiketlerinde yaş,boy uzunluğu ve kg  ana kriterlerdir. Dikkat edilmesi gereken esas ölçek  doğum kilosudur. Eğer bir bebek prematüre doğum değilse, beklendiği ay ve haftada doğmuşsa, çoğunlukla 50-52 cm aralığında doğar ve ilk ayın sonunda ortalama 55-57 cm’e ulaşırlar. 0-3 ay bebek kıyafetlerinin büyük kısmı da  52-56 cm etiketi taşır.  O yüzden 0-3 ay bebek kıyafetlerinden az, 3-6 ay kıyafetlerinden nispeten daha fazla almak doğru olabilir.

– Bebekler başlarından zorla geçen, yaka kısmı dar kıyafetlerden hoşlanmazlar. Ayrıca annelerin ilk haftalarda tedirgin olduğu ve bebeğini giydirip soyarken daha rahat hareket etmek istediği düşünülürse ; arkadan ya da önden çıt çıtlı ya da fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir.

– Belden lastikli 2 parçalı kıyafetlerde , lastiğin bebeğin bel bölgesini fazla sıkmamasına dikkat edilmelidir.

– Yine  alt kısmı kolay açılan, çıkarılabilir ya da çıt çıtlı bodyler, tulumlar günde 8-10 kere alt değiştirilen bir bebek söz konusu ise kolaylık sağlar.

– Bebek ciltlerinin hassaslığı dikkate alınırsa; doğal pamuk ipliğinden ya da organik kumaşlardan yapılmış kıyafetler tercih edilmelidir. Bebek kıyafetlerinde cilde değecek kısımlarda metal aksamlar, düğmeler olmamalıdır.

– Renkli kumaş boyalı kıyafetler, kullanımı rahat olmayan kumaşlar, sentetik içerikler, yıkanma , kuruma ve ütüleme talimatı pratik olmayan ürünler hem bebeğin rahatını hem de annenin huzurunu kaçırabilir.

– Dikişli, nakışlı, baskılı, tüylü, yünlü aksesuarlar hem güvenliği hem kullanımı hem de cildi açısından riskli olabilir. İlla yünlü bir ürün tercih edilecekse, bebek yünü kullanılarak yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

– Bebek çoraplarının çok dar ve sıkı lastikli olmaması gerekir.

– Bebek kıyafetini seçerken oda sıcaklığı da kontrol altında tutulmalıdır. İdeal bebek odası ısısı genelde 22-23 derece civarlarındadır. Bebekleri kışın çok kalın giydirmek yerine, ısı artınca kolayca çıkarabileceğiniz bir iki kat kıyafet giydirmek daha doğrudur. Anne babanın bir t-shirt ile dolaştığı ortamda bebeklere kat kat tulumlar ve hırkalar giydirmek onu bunaltır ve huzursuz yapar. Eğer oda ısısı çok yüksekse ya da bebeğin vücut ısısı artmışsa yanakları kızarık, cildi kuru ve pul pul olabilir. Oda ısısı çok düşük ve bebek üşümüş ise cildi soğuk ve rengi kaçmış görünecektir.

– Yaz aylarında doğan bir bebek ise  kahverengi, lacivert gibi güneş ışığını çekecek çok koyu renkli ürünler almaktan  kaçınılmalıdır.

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.