Buhar makinası kullanırken bunlara dikkat

SHARE
, / 3569 0

Kışın kullandığınız ve en vazgeçilmez ürününüz hangisi diye annelere sorsak, şüphesiz ki cevabı buhar makinaları olur. Burnu kuruyan ve tıkanan çocuklar, ateşlenen ve  gece uykularından sık sık uyanan çocuklar annelerin korkulu rüyası değil de nedir ? Hem sadece çocuklarımız için değil, aynı şikayetleri yaşayan bizler için de bir taze nefes sunuyor buhar makinaları, zaman zaman biz bile kullanıyoruz , öyle değil mi ?

Yanan kaloriferler yüzünden evlerdeki nem oranı azalır. Nemin azalmasıyla burun tıkanıklığı, ağız içinde kuruma ile başlayıp sık solunum yolu hastalıklarına kadar gidebilen sorunlar kapımızı çalar. Bu zor durumu ortadan kaldırmak için pek çok aile soğuk buhar makinasını gerekli olduğu sürece bebek odalarında çalışıtırıyor. Ancak öğrendik ki bu ürünü kullanmanın da bir püf noktası var. Kaş yapalım derken göz çıkarmak, faydasını görmeyi umut ederken sağlığımıza , hele ki çocuklarımızın sağlığına zarar vermemek gerekiyor.

Evdeki nem oranını artırmak için özellikle bebek odalarında kullanılan buhar makineleriyle ilgili merak ettiklerimizi  Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu ‘na sorduk, anlattı.

Hangi durumlarda buhar makinesine gereksinim var ?

Her evin havası nemsiz ve kuru değildir. Bu nedenle ilk önce ev havasındaki nem oranını bir nemölçer edinerek ölçmek gerekiyor. Ev içinde olması gereken optimal nem % 40-50 arasıdır. % 40’ın altında nem oranında bebeklerde kuru havaya bağlı burun tıkanıklığı ve solunum yolu problemleri yaşanabiliyor. Bu durumda oda havasını nemlendirmek için aralıklı olarak buhar makinesi çalıştırılabilir. Nem % 50’nin üzerine çıktığında makinenin kapatılması gerekiyor zira yüksek nem de faydalı değil.  Yüksek nem oranı duvarlarda küflenmeye neden olup ciddi anlamda ev içi hava kirliliği yaratabiliyor ki, bu durum bebek sağlığı için kuru havadan çok daha tehlikeli demektir.

Ayrıca anne ya da babada alerjik bir durum söz konusu ise bebekte % 25-50 arası alerjik hastalık gelişme olasılığı olduğundan küf ve ev tozu alerjisi yönünden bebeğin korunması gerekir. Ev tozu akarları, % 50’nin üzerinde nem oranında çok daha fazla ürediğinden potansiyel alerjik bebekler için istenmeyen bir durumdur.

Bebek odasının nemi sürekli kontrol edilmeli!

Ev içi nem oranı % 40’ın altında ise buhar makinesi kullanılabilir. Kullanıldığı taktirde mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar var. Öncelikle makinenin devrilmelere karşı bebeğin beşiğinden uzağa, düz ve sağlam bir zemine yerleştirilmesi gerekir. Buhar makinesinin gece çalıştırılması ve sık sık bebeğin oda havasındaki nem oranının kontrol edilmesi gerekir. Nemölçer % 50’nin üzerini gösteriyorsa veya camlarda buharlanma, yüzeylerde nemlenme gözleniyorsa; bu havanın çok fazla nemlendiğinin göstergesidir, makine kullanımına ara verilmeli. Yüksek nem, ev içinde bakteri ve küf oluşumunu artıracağından tehlikelidir. Küf sigara dumanı ile eşdeğer oranda ev içi hava kirliliği kaynağıdır.

 

Buhar makinesi kullanırken nelere dikkat etmeli ?

Buhar makinesi kullanılırken içindeki su her gün yenilenmelidir. Makinenin içi sabunlu su ile yıkanmalı; daha sonra içine temiz ve kaynatılmış  su konulmalıdır. Musluk suyundan havaya karışan bazı minerallerin bebek tarafından solunması sağlığı için zararlı olabilir.

İki üç günde bir buhar makinesi haznesi su ve sabunla temizlendikten sonra % 3 hidrojen peroksit solüsyonu ile tekrar temizlenmeli, daha sonra iyice durulanmalı ve yeniden doldurulmalıdır. İyi temizlik yapılmadığı durumlarda makinenin haznesinde küf ve bakteri üremesi ve mikroorganizmaların solunum yolu ile bebeğe zarar vermesi söz konusu olabilir.

Bu bilgilerin ışığında anladık ki ;  ev içi nemi % 40-50 arasında tutacak şekilde aralıklı olarak buhar makinesi çalıştırılması, bebek odasında rahat solunabilen bir hava imkanı sunuyor. Kışın yaşanan pek çok çocuk hastalığının solunum yolları kaynaklı olduğunu düşünürsek , bu ürün yaşanabilecek tatsızlıkların çoğunu bertaraf edebilir.

 % 40’ın altında çalıştırıp, % 50’nin üzerinde durdurulduğu taktirde; temizliği ve bakımının da düzenli yapılması söz konusu ise, bebek odasında buhar makinesi kullanmak solunum yolu sağlığı açısından yararlı bir uygulama olarak tavsiye ediliyor.

Fikirdenk kullanıcılarının , buhar makinelerine ait kullanıcı yorumlarını da takip etmek isterseniz linkimiz : Kullanıcı Yorumları

Yorum bırak

Your email address will not be published.