Çocukla otomobilde güvenlik

SHARE
, / 871 0

Goodyear, bu yaz çocuklarla mutlu bir seyahat etmek için 10 altın kural hazırlamış. Biz de kendi anne yorumlarımızı ve deneyimlerimizi ekleyerek paylaşmak istedik. Hem güvenlik hem de huzurlu yolculuklar için mutlaka dikkate alınmalı.

10 altın kuralın temeli ise otomobilinizde seyahat öncesi çocuklarınızın rahat edeceği bir ortam hazırlamak.

 

1- Çocuğunuzu, çocuk koltuğuna oturtun ve kemerini bağlayın.

Haziran 2010’dan bu yana ülkemizde de geçerli olan kurallara göre boyu 1.50 metreden kısa çocukların uygunluğu onaylanmış çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerekiyor.

  • 13 kg’dan hafif çocuklar: Bebek koltuğu
  • 9 ila 18 kg arasındaki çocuklar: Çocuk araç koltuğu
  • 15 kg’dan ağır çocuklar: Araç içi yükseltici koltuk

Çocuğunuzun, her seyahat esnasında güvenli bir şekilde bağlanmış olduğunu kontrol edin. Çocuk koltuğunda oturmasının ne kadar önemli olduğunu anlamasına yardımcı olun. Siz araba kullanırken onların bunu yapmayacaklarından emin olamayacağınız için, çocuğunuza, emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin. Yolculuk esnasında arabanın içinde gezinen çocuk ciddi tehlike yaratır. Ön koruma bariyeri olan bir modeli de tercih edebilirsiniz. Bazı çocuklar emniyet kemerinden kollarını dışarı çıkartarak sadece bel bölgesinde bağlı kalmayı keşfedebilirler. Buna engel olmak için göğüs hizasından takabileceğiniz 2. bir emniyet kilidi size yardımcı olur, çocuğunuz kollarını dışarı çıkarmaya son verecektir.

 

2- Çocuğunuzun uyku saatinde yola çıkın.

Çocuklarınızın akşam uykusuna yatacağı vakit yola çıkarsanız eğer, çocuğuz yolculuğun çoğunda uyumuş olacağından dolayı siz rahat seyahat edersiniz. Çocuğunuzun düzenli bir uykusu yoksa eğer yemek yedirdikten 1 saat sonra yola çıkın. Mola yapacağınız yerleri önceden belirleyin. Çocuklu bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak yer seçin. Trafik, araç gürültüsü, korno sesi gibi dış etkenlerden uzak bir nokta uykusunu uzatabilir.

3- Camlara güneşlik takın.

Aracın camlarında güneşlik yoksa yaz ayları bunları almanız için doğru zamandır. Çocuklarınızın sizinle beraber geliyor olması durumunda onların rahatını sağlayarak araç içerisinde kaliteli zaman geçirmelerine ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmalarına yardımcı olun.

4- Seyahat esnasında herkesin yeterli şekilde sıvı tükettiğinden emin olun.

Sıvı tüketimi yeterince alınmadığında baygınlığa kadar giden tehlikelere yol açar. Sıvı tüketiminin düzenli alınmasına dikkat edin.

5- Güneş ışığının yaratacağı tehlikelere karşı önlem alın.

Güneşli günlerde araç içi sıcaklığının dışarıdaki ısıdan çok daha fazla olduğunu düşünerek ısınan metal aksamlardan dolayı çocuğunuzun cildinin yanmasını önlemek amacı ile park halinde iken çocuk koltuğunun üzerini örtmeyi unutmayın. Araç içi sıcak ve nemli havayı air condition ya da uygun aralıklarla açık cam / havalandırma imkanı ile dengede tutmaya özen gösterin.

6- Uzun seyahatlerde çocuklara rahat ve hava geçiren giysiler giydirin.

İçeriğinde yüzde 100 pamuk olan kıyafetleri tercih edin. Kıyafetin lastikleri varsa gevşek olmasını sağlayın. Oto koltukları yanmaz ve ısıya dayanıklı kumaştan üretildiğinden genelde çocukları terletir. Kumaşı pamuklu, lastikli, kolayca takıp çıkarılabilen , yazlık yedek kılıf takmayı ihmal etmeyin.

7- Çocuklarınızı eğlendirin.

Çocuklarınızın seyahat esnasında eğlenceli aktiviteler ile meşgul olması uzun yolculukların tüm aile fertleri için daha sakin geçmesini sağlar. Araştırmalara göre araç içindeki “bağrışmanın” sürücüler için en önemli dikkat dağıtıcı faktör olduğu ortaya çıktı.

Çocuklarınıza oyalanabilecekleri oyuncaklar verin, ancak yumuşak olanları tercih edin. Ağır veya keskin oyuncakları seyahat esnasında araç içerisinde bulundurmayın. Özel çocuk CD ve DVD’leri ve çocuk kitapları da uzun yolda çocukların sıkılmasını önleyecektir. Araçların ön yolcu / sürücü koltuğunun arkasına takılabilen bir organizer , tüm renkli ve eglenceli çocuk malzemelerini tasnif etmenize yardımcı olur. Ayrıca öne doğru hafifçe uzanan çocuğunuz istediği malzemeyi kendisi de alıp yerine koyabilir, anne babasına sürüş esnasında ihtiyacı olmadan kendi seçimini yapabilir.

8- Çocuklarınızın yanına yetişkin birini oturtun.

Seyahat esnasında çocuklar arka koltukta ne yaparsa yapsın sürücü için yola tam olarak yoğunlaşmak öncelikli olmalıdır. Çocukların yanında onlarla ilgilenecek yetişkin birinin olması önemlidir. Arkaya dönmek veya dikiz aynasından çocukları izlemek, sürücünün trafik üzerindeki dikkatini dağıtacak ve kaza yapma riskini artıracaktır. 100 km/saat hızla giden bir araç saniyede 30 metre yol almaktadır. Çocuklara bakmak için arka koltuğa dönerek kaybedilecek 3 saniyelik bir zaman dilimi 100 metrelik bir yolun sürücü tarafından görülemeyeceği anlamına gelir.

9- Eşyalarınızı önem sırasına göre son girenin ilk çıkacağını düşünerek yerleştirin.

Çocuklarla seyahatte eşyaları yerleştirdiğiniz yer önemlidir. Acil ihtiyacınız olacak eşyaları en son yerleştirin. ‘Son giren ilk çıkar’ mantığıyla hareket edin. “Olmazsa olmaz”ların ne olduğunu iyi düşünün. Yiyecek, içecek, mendil, çocuk bezi, ilaç, çocuk oyuncakları ve diğer temel eşyaları varış yerine kadar rahatça erişebilmeniz için aracınıza en son yerleştirin.

10- Aracın dışında da çocuklarınızın güvenliğini sağlayın.

Aracın arızalanması stres yaratan bir durumdur ve herkesin her an başına gelebilir. Böyle bir durumda çocuklarınızı kontrol altında tutun.Araştırmalar sönük lastikle sürüş yapan Avrupalı araç sürücülerinin %85’inin en çok endişeli olduğu durumların çocukların araç içerisinde oldukları zamanlar olduğunu göstermektedir.  Ayrıca  “Otobanın yanında, özellikle de araç içerisinde küçük çocuklar ile birlikte kalmak”  korkutucu bir deneyim olabilir. Araç sürücüleri yardım çağırırken araç içerisindeki yolcuları asla yalnız bırakmamalıdır.

Fikirdenk’teki oto koltuğu kategorisindeki ürünlere göz atmayı unutmayın.

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.