Çocuklarda ateş ve doğru ateş ölçümü

SHARE
, / 1302 0

İnternet Anneleri’nin yakından tanıdığı ve başvurduğu Uzman Dr. Gökhan Mamur Fikirdenk.com için yararlı bilgiler veriyor.

Ateş çocuk hastalıklarında bir habercidir. Semptomlardan biri olabileceği gibi bazen sadece ateş yükselmesi yaşanır ve ardından seyir normale döner. Ateş yükselmesi durumunda çocuklarda;

  • Baş ve gövde kısmında sıcaklık, el, kol ve ayaklarda soğukluk
  • Üşüme, titreme
  • İştahsızlık, bulantı ya da kusma
  • Halsizlik, keyifsizlik, dalgınlık, uykuya eğilim
  • Ciltte döküntü gözlemlenebilir.

Ateş yükselmesinde sakin ve dikkatli takip çocuğunuzun ihtiyacına daha hızlı cevap vermenize yardımcı olur. Doğru değerleri gösteren bir ateşölçeri kullanmanız doğru tedavi şeklini belirlemenizde de etkili olacaktır. Kulaktan ateş ölçerle 38 üstü, koltuk altından 37.2 üstü, ağızdan 37.5 üstü ve makattan 38 üstü dikkat edilecek ateş değerini gösterir. Bu durumda çocuk doktorunuz ile temas kurmalı ve temel ateş düşürme yöntemlerine başlamalısınız.

Kıyafetlerini azaltarak , üstünü örtmeyerek onun ateşinin yükselmesini önleyebilirsiniz. 3-4 parça el bezini ıslatarak serin haliyle kol altı ve kasıklarına soğuk kompres uygulamak ve sık sık ıslatarak yenilemek ateşin düşmesine yardımcı olacaktır. Bebekler ve küçük çocuklar bu esnada üşüdükleri için itiraz edebilirler ancak bu uygulamalar ateşin daha fazla yükselmesine engel olacağından faydalıdır. Doktorunuzla mutabık iseniz ateş düşürücü ve parasetamol içerikli şurup ya da fitil kullanmak da etkilidir.

Ateş 40.5 derece ve üstündeyse ya da günler geçmesine rağmen düşmüyor, başka tıbbi rahatsızlıklar da eklenerek devam ediyorsa mutlaka muayene için doktorunuza ya da sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Kaynak : Bebekdoktorum.com

 

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.