Damacana sularla vedalaşıyoruz

SHARE
, / 1524 0

Son zamanlarda pek çok evde aynı konu konuşuldu. Plastik damacanalar, cam şişe suları, su arıtma cihazları …

Evimize aldığımız plastik , 10 lt’lik büyük boy damacanalarda 2 noktadan hep rahatsızlık duydum. Öncelikle suyu muhafaza eden plastik malzeme sağlıklı değil. Ne zaman bir su bayinin ya da bir marketin önünden geçsem hep ilk dikkatimi çeken şey ; plastik damacanaların güneş altında bekleyip beklemediği olur, çünkü güneş altında ısıya maruz kalan plastik ve içerdiği gıdanın kanserojen olduğunu bilmeyen kalmadı. Otomobillerde park halindeyken içinde unutulan pet şişe suların içilmemesi gerektiğini duyduğumdan beri aynı şeyi damacana bayilerinde bekleyen küçük & büyük boylar için de düşünür olmuştum. Bize getirilen damacanaların ne ortamda beklediğini düzenli olarak kontrol etme şansım yok. Eve su sebili alsam, onun da başında plastik malzeme var, değişen bir şey olmayacaktı.

Plastik damacanaları bırakıp cam sağlıklıdır diye cam damacanaya geçmeye niyetlendim. Bu sefer de çevremdeki kullanıcı anneler uyardı : “Litre olarak büyük boyları var ancak cam damacana çok ağır, ev içine taşınması zor oluyor. Ufak boylarından birkaç adet aldığın zaman da çabuk bitiyor, sık sık yenilemen lazım. Ayrıca plastik damacanaya kıyasla fiyatı daha yüksek ve aylık genel toplama bakınca dikkati çeken bir masrafa yol açıyor. Onun da şişelemesinde ve içeriğinde , suyun kalitesine olan güveninin tam olması gerekiyor ” diyerek beni gene başa döndürdüler.

Son çare ; su arıtma sistemleri ve kendi mutfağıma takacağım su filtresi oldu. Piyasada pek çok marka var, su arıtma cihazları da yeni bir konu değil ama içime sinen bir ürün benim için sizle paylaşılması gereken bir yenilik demektir. Türkiye’de iyi bilinen su arıtma sistemleri markası Hazar Holding A.Ş bünyesinde kurulan Coway Su Arıtma Filtresi ve özellikleri de bu yazıyı hazırlamamızın temel sebebi oldu.  Su arıtma sistemlerinde piyasadaki pek çok 2-3 ‘lü filtre içeren üründen  farklı olarak , kullanılan 6 ‘lı  bakteri ayrıştırıcı filtreleme ve mineral kaybı meselesini anlatacağım.

Coway Ozmosis Filtre nedir ?

Türkiye’deki konutlara dağılan suyun % 99’u  artık şebeke suyu. Bahçelerde ve sokaklarda kullanılan su ise insan sağlığı için,  içilmesi ya da banyo/duş yoluyla temas edilmesi durumunda zararlı olacak kuyu suyu. Yer altı ve yer üstü kaynaklar yoluyla barajlarda biriken içme suları şebekeye geliyor, gerekli artıma işlemlerinden geçiyor ve evlerdeki musluklar yoluyla bize ulaşıyor. Ancak musluktan akan suyun içilmesi, yemeklerde kullanılması ya da hijyen bakım için tercih edilmesinden önce dikkat etmemiz gerek çünkü maalesef  yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’deki suların % 85 ‘inde , oranı değişken olmak kaydıyla zararlı 3 tip mikro organizma tespit edilmiş .

Su artıma cihazlarının içinde bu kimyasalları ve mikro organizmaları ayrıştıran filtreler var. Bir nevi temizlik yapıyor ve mutfak evyenizin üstüne takılan özel bataryası ile size içme suyu sunuyor. Zararlı maddeleri sudan ayrıştırma sürecinden sonra, içe suyunun aktığı o mini musluk içine de bir seramik filtre yerleştirilmiş. Böylece o ünite içinde de bakteri oluşumu engelleniyor.  Piyasadaki pek çok filtre cihazında bu özellik yok. Ayrıca kullanılan 6 ‘li filtreleme sistemi ile zararlı maddelerin ayıklanması , genelde 2 ya da 3 ‘lü filtre kullanılan rakip markalardan da ayrılıyor. Coway Ozmosis Çin malı ve ürtimli bir ürün değil, Güney Kore menşeili ve Samsung , LG gibi markaların ardından Güney Kore’nin en bilinen 3. markası.

 

 

Bu yazıyı hazırladığımı duyan annelerden şöyle bir çarpıcı soru geldi.  “Suyu ve içindeki zararlı maddeleri ayrıştırırken , doğal minerallerin kaybı ne oluyor ?” dediler.  

Benim bu soruya şahsi bakış açım farklı :  Yetişkin bir kişi günde iki litre şehir şebeke suyu içiyorsa günlük alması gereken mineralin maksimum yirmide birini  su yoluyla alabiliyor  ve bunu yaparken maalesef çeşme suyundaki klor gibi kanserojen bileşikleri, kurşun gibi ağır metalleri de vücuduna dahil ediyormuş. Bu işlemin vücuda mineral eksikliğinden daha fazla zarar verdiğini düşünüyorum. Bizler zaten şebeke / çeşme suyu içmiyoruz . Buradaki mineralleri damacana sularda da filtreleme yoluyla arıtıyorlar. Yani evimize giren damacana sularda da mineral muhteviyatı tam olarak var diyemeyiz. Beslenme biçimlerimiz göz önüne alınınca doğal olmayan gıdalar ve içeceklerle kaybedilen mineraller konusunda fatura sanki su arıtma sistemlerine çıkarılmış gibi görünüyor. Ama  sudaki mineralleri ayrıştırıyor bu sistem, o yüzden sağlıklı değil yaklaşımı tartışılır bence.

Öte yandan , su arıtma sisteminde minerallerin kaybı için sizin teknik olarak önleminiz var mı diye irdelediğimde ; sudaki mineralleri geri kazandıran filtreleme sistemi üzerinde çalıştıklarını söylediler. Özel olarak takılacak mineral filtresi üstünde ar-ge çalışmaları sürüyormuş.

Kısacası ; hem hijyen, hem sağlık hem mineral kaybı göz önüne alındığında damacana sulara önemli bir alternatif var karşımızda.  Arıtma sistemlerinin doğru yapılması halinde iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda benim gibi musluk suyu tadını sevmeyenler için istenmeyen tat ve kokuyu da ortadan kaldıran bir çözüm.

 

Evinize bir su artıma almanın olumlu/olumsuz yönleri neler olabilir ?

Herşeyden önce aldığınız su arıtma cihazı bir seferlik yaptığını cihaz ödemesi ve periyodik olarak değiştirdiğiniz filtre masraflarından oluşuyor. Ürüne harcayacağınız bedel genelde piyasada 1250-5000 TL aralığında değişiyor. Bu ilk bakışta damacanalarla karşılaştırıldığında çok yüksek gibi gelebilir ancak  bir hesap yaptığımda 2 senede kendi fiyatına ulaştığınızı farkediyorsunuz.

 

 

Şöyle ki ; ayda ortalama 60-70 TL damacana su bedeli ödüyordum, yılda  700-800 TL yapar, ortalama 2 yılda ise Coway Su Arıtma Filtresinin bedelini karşılamış oluyorum. Ürünün fiyatı farklı modelleriyle beraber 867 Usd- + KDV ‘den başlıyor. Su arıtma cihazının tezgah altı ve üstü modelleri var. Mutfağınızdaki uygun alan göz önüne alındığında hangi modeli seçeceğiniz sizin tercihiniz. Tezgah üstündeki  çelik evyeyi deldirmeden takılmasını isterseniz , ona uygun modelleri de var.

6 ayda bir sudaki ağır metalleri ayrıştıran , 65 Usd- + KDV tutarında filtre değişimi var. Her 18 ayda bir de ana cihazın temel filtresi 70 Usd-+ KDV tutarında yenileniyor.

İlgilenirseniz , Fikirdenk takipçilerine özel bir satış fiyatı indirimi talep ettiğimi de belirteyim. % 10 peşin fiyatı üzerinden indirimli hediye çeki uygulaması  ve tüm kartlara vadesiz 8 taksitle ürünlerini satın alabilirsiniz. Firmaya  Fikirdenk vasıtasıyla ulaştığınızı bildirmeniz ve Coway Ozmosis Filtre için hediye çeki talep ettiğinizi söylemeniz gerekiyor.

İletişim için ; Hazar Holding A.Ş ( tel : 0 212 481 91 21 )

www.coway.com.tr

Coway Ozmosis Filtre 2 yıl ücretsiz servis garantili. Türkiye’de 1000 ‘in üzerinde Hazar Holding’e bağlı yaygın bayi ve teknik servis ile hizmet veriyorlar. 6 ayda bir sizi arayarak filtrelerinizin yenileme dönemini anımsatıp, randevu ile gelip değişimi gerçekleştiriyorlar.

Su arıtma cihazlarının yanı sıra banyolar , ev içindeki genel yaşam alanları ile ilgili harika ürünler de keşfettim. Onlarla ilgili de başka zaman yazacağım. 

Yorum bırak

Your email address will not be published.