Diş buğdayı kutlaması ve ritüelleri

SHARE
, / 1972 0

Diş Buğdayı da Eski Türklerden günümüze kadar uzanan, bizim bebeklerimize yaptığımız yaygın ve bilinen bir kutlama. Bebeğimizin ilk dişi çıktığında, dişin yiyeceklerin öğütülmesinde, ezilmesinde, parçalanmasında birinci derecede rolü olması dolayısıyla tören ve eğlence yapılması diye özetleyebiliriz aslında. Hiçbir bilimsel katkısı olmasa da , bebeklerimizin yaşam döngüsünde önemli bir gelişme olduğu için keyifle karşılanıp , değer verilmesi açısından eğlenceli olduğu bir gerçek.

Diş Buğdayı Kutlamasında Neler Yapılır ? Nasıl Yapılır ?

  • Bebeğin ilk diş çıkışını kutlarken, buğday kaynatılır. Bunun nedeni ; bebeğin dişlerinin buğday gibi düzgün, sağlıklı ve sağlam olmasını ve çabuk büyümesini dilemektir. Ayrıca Buğday bereketi sembolize ettiğinden, bu özel günde dua ederek bebeğin sağlıklı, başarılı ve bol kazançlı olmasını temenni etmektir.
  • Diş Buğdayı Törenine davet edilen yakın akraba, komşu ve arkadaşlara hazırlanan Diş Buğdayı yemeği ikram edilerek yiyecek kutsanır, şükredilir, bebek için dua ve dileklere geçilir. Bebeğin ilk dişini gören kişinin de bebeğe hediye alması adettir.

Diş Buğdayı Kaynatması ve Malzemeler:(20 kişi için)
750 gr Buğday , 250 gr Nohut , 1 kase Pudra Şekeri (veya Hindistan Cevizi) , 1 tabak dövülmüş Ceviz, Fındık ,Şam fıstığı ya da Badem ilave edilebilir . Kuru Üzüm, nar  ya da ufak parçalara ayrılmış Kuru Kayısı eklenir.

Bir gece öncesinden buğday ve nohut ayrı tencerelerde ıslatılır. Diş Buğdayı Parti günü yine ayrı tencerelerde kaynatılmak sureti ile pişirilir.  Servis yapılacak kaselere 2 çorba kaşığı buğday, 1 çorba kaşığı nohut, üzerine fındık ya da ceviz, isteğe göre kuru üzüm, nar ve son olarak da pudra şekeri konularak misafirlere ikram edilir.

Buğday kaynatmanın haricinde, özel olarak hazırlanmış yiyecekler, diş buğdayı kurabiyeleri, pastalar da misafirlere ikram edilecek tadlar olabilir.

Diş Buğdayı Seremonisi:

Günün anlam ve önemini belirtmek için kaselerden birinin içine çeyrek altın, minik bir mücevher, gümüş ya da iri bir boncuk üstüne de pişirilen malzemeler  konulur. İçinde bu hediyeyi bulunan kase her kime çıkarsa, kendisine ev sahibinin hediyesi olarak kabul eder. Buna karşılık o da bebeği baştan aşağı bir takım kıyafetle giydirmekle sorumludur.

Misafirlere servis yapıldıktan sonra, salonun ortasına veya masa üzerine temiz ve şık bir örtü yayılır. Örtünün ortasına büyük bir tepsi konur. Tepsinin etrafına da Kitap, Kalem, Hesap Makinesi, Makas, Mücevher, İlaç kutusu vb. meslekleri çağrıştıracak nesneler  ile birlikte bir kase Diş Buğdayı yemeği konur.

Diş buğdayı çocuğu, tepsi içerisine oturtulur. Dua ile birlikte çok ufak bir miktar diş buğdayı ağzına değdirilir. Sonra çocuğun bu malzemelerden herhangi birini alması için beklenir. Eski Türk inanışına göre; çocuk elini uzatıp hangi eşyayı alırsa, ilerideki mesleğini seçmiş diye kabul edilir.

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.