Doğuma giderken çantanızı hazırladınız mı ?

SHARE
, / 1302 0

Derin bir nefes alın. Uzun zamandır beklediğiniz mucizevi sona ulaşmaya çok az kalmışken, sadece tadını çıkartmaya çalışın.Son dakika stresi yaşamamak için çantanızı hazırladıysanız birkaç gün öncesinden arabanın bagajına koymakta fayda var. Apar topar çıkan pek çok anne baba , evde kalan çantaları için yoldan döndüklerini ya da doğum sonrasında aceleyle aldıklarını söylüyorlar.

 

Öyleyse ; doğum çantası hazırlamak gerçekten analiz, taktik gerektiren bir ön çalışma mı ?

 

Herşeyden önce, bu hazırlığı yaparken bazı noktaları kontrol etmenin önemine inanıyoruz. Öncelikle doğum yapmayı planladığınız hastanenin size sağlayacağı koşulları ve anne & bebek bakımı için tedarik ettiklerini öğrenmekle başlayın. Günümüzde büyük şehirlerde ve özel hastanelerin çoğunda bu ürünler doğum paketinin içinde sunuluyor. Hastane ile yapacağınız kısa bir görüşme valizinizde gereksiz ağırlıklardan sizi kurtarabilir. Hem annenin hem bebeğin ihtiyaçları olduğunu bilerek, çantanızı ikiniz için hazırlayabilirsiniz.

 

Genelde bebek ürünlerinin daha çok yer tuttuğu düşünülür ama esas ihtiyaçlar anneye aittir. Olmazsa olmaz ve  “ya gerekirse ?” ürünleri vardır.

Siz  öncelikli olanları yanınıza almayı planlıyorsanız işte size fikir verecek ipuçları ;

–         Kişisel bakım ürünleri : Doğum sonrası  süt üretiminin başlaması ve emzirme yoğun bir şekilde terlemenize neden olur. Sezaryen ya da normal doğum sonrası sık sık duş almanız zor olacaktır, sizi rahatsız edecek yan etkileri için deo roll- on, deodorant alabilirsiniz. Ya da bebeğinizin süt kokusu ve anne tenine yabancı bir kokunun karışmasını tercih etmezseniz, ıslak mendiller imdadınıza yetişir. Diş macunu, diş fırçası,şampuan mutlaka çantada olmalı. Tazelenme, temizlenme hissine emin olun ihtiyaç duyarsınız. Annelerin kanaması olduğunda kullanılan standart hijyenik pedler yerine, hemşirelerden hastane tipi olanları talep edin, kanamayı çok daha iyi tolere eder. Kirlileriniz için de bir iki torba yerleştirmeyi unutmayın.

–         Giyim :Emzirmeyi dakikalarca ve sık sık pratik edeceksiniz, kesinlikle önden düğmeli ve kolayca açılan bir gecelik/pijama seçin. Son yıllarda annelere kolaylık sağlayan , sabahlık ya da ekstra örtü gerektirmeyen, önden açılan ve kapanan gizli bölmeleri olan,  emzirme gecelikleri konforlu bir alternatif olabilir. Doğum sonrası yürüme egzersizleri için rahatça giyip çıkaracağınız bir çift terliği de çantaya ekleyelim. Genelde anestezi sonrası annelerin pek çoğu ayaklarının üşümesinden şikayet eder. Çoğu zaman aklımıza gelmez ama “çorap” o anda çok önemli bir ihtiyaçtır. Rahat, pamuklu, yedekli birkaç külot da bulunsun. Ayrıca süt kanalları çalışmaya başlamışken mutlaka emzirme sutyeni giymenizi öneriyoruz. Bedeni hamileliğin son günlerinde kullandıklarınızdan 1 beden büyük olmalı, çünkü artan süt üretimi ile göğüsleriniz kesinlikle büyüyecek.  Son olarak hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafetinizi de önceden düşünüp çantanıza koymayı unutmayın.

–         Emzirmeye hazırlık : Emzirme anne ve bebeğin karşılıklı yaptığı bir danstır. Yavaş,yavaş, pratik arttıkça emzirme süreci rayına girer. Bu esnada fazlalaşan ve annenin göğsünde biriken sütü kesinlikle sağmak  ve bebeğinize verebilmek için yanınızda bir süt pompası bulundurabilirsiniz. Mutlaka hastane tipi pompa vardır ancak bunların çekiş gücü fazladır ve henüz emzirmeyi öğrenen bir anneye daha düşük bir ritm için kendi pompası daha uygun gelebilir. Sağdığınız sütü bebeğinize bir çay kaşığı ya da yenidoğan biberonu ile vermeniz gerekecektir. Göğüs uçlarını korumak için lanolinli ve emzirme öncesi temizleme gerektirmeyen bir koruyucu kremi ve göğüs pedlerini de çantaya atalım.

–         Güzellik :Bir lüks olduğuna inanmıyoruz, annenin doğum sonrası kendini iyi hissetmesi için bir iki ana makyaj malzemesi, küçük bir el aynası, kırmızı saç bandı ,tarak ve makyaj temizleyici malzeme unutulmasın lütfen.

–         Bebek giyim : Hastane kıyafetini giydirmek istemezseniz ya da eve çıkarken kendi kıyafetlerinizi tercih ederseniz, bir yenidoğan seti uygun olabilir. 2 adet iç body, 1 ya da 2 tulum, bir çift eldiven, mevsime göre 1 adet bere ya da çorap yeterli olur. Emzirme esnasında bebek cildini tahrişten korumak ve temizlemek için % 100 pamuklu bir tülbent ya da önlük, yine mevsime uygun bir battaniye öncelikli olan ihtiyaçlarınız.

–         Bebek Bakım & Sağlık : Birkaç paket alkol ve kozmetik içermeyen, saf su ve pamuk bileşimi  yenidoğan temizleme mendili , pişik önleyici krem, hastaneden verilmiyorsa yenidoğan bebek bezlerinden 1 paket alınmalı. Ortalama günde 7-8 kere bez değiştirmeniz gerekecektir, 1 paket bez yeterli olur merak etmeyin.

–         Hastane Çıkışı : Anne baba için nüfus cüzdanları, varsa sigorta kartları, uygun miktarda nakit para gerekebilir. Bebeğinizi güvenle taşımak için bir ana kucağına ihtiyaç duyacaksınız. Henüz bebek arabası seçimini yapmadıysanız da ana kucakları ilk günden itibaren lazım olacak.

 

Tüm bunlar sizin ana ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Ama daha detaylı bir çanta hazırlamak arzusundaysanız; aileniz için hazırladığımız “Pratik Listeleri” kaydedip kullanabilirsiniz.

 

http://www.fikirdenk.com/wp-content/uploads/2012/04/Fikirdenk_liste_hastane.jpg

 

Sağlıklı, huzurlu, keyifli bir doğum diliyoruz !

Yorum bırak

Your email address will not be published.