Ek gıdaya başlama süreci nasıldır?

SHARE
, / 1789 0

İlk aylarda anne sütü ve/ veya formül süt ile beslenen bebeklerimiz  için ek gıdaya geçiş süreci  gelişimlerinde önemli bir basamaktır. Her anne bebeğine sağlıklı, içeriği zengin gıdalar vermek ister. Çocuk doktorunun belirlediği ve bebeklerimizin gelişimine göre hangi ayda ek gıdalara başlanacağını kararı her anne için heyecan verici bir adımdır.

Çocuk doktoru Sn. Gökhan Mamur’a bebeklerimizin ek gıdaya başlangıç süreci için fikirlerini ve tavsiyelerini sizler için sorduk .

Bebekler Ek Gıda alımına ne zaman hazır olur ?

4. ayını tamamlamış, büyümesi dengeli, başını dik tutabilen ve destekle oturabilen, aile hikayesinde belirgin alerjik geçmişi olmayan, ağzına bir gıda verildiğinde diliyle itmeyen ve kolayca ağzına alabilen bebekler ek gıda alımına hazır demektir. Ek gıdalar esas ana öğün olan anne sütünün ya da formül mamanın tamamlayıcılarıdır. O yüzden bebeğiniz 9 aylık oluncaya dek esas alması gereken ana gıdasına devam edilmelidir. Ek gıdalara başlamak tadımlık ve besinleri tanıtıcı nitelikte olmalıdır. Bazı besinleri reddeden bebekler için endişe etmeye gerek yoktur, ana besini onu sağlıkla beslemeye devam edecektir.

Hangi gıdalar 6 aylıktan önce ek gıda olarak önerilmez ?

Tam buğday/ gluten , yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, fıstıklar, pastorize edilmemiş peynirler.

Hangi gıdalar ek beslenme için uygundur ?

Pirinç unu kaşık mamaları,  püre halinde mevsim meyveleri, pişmiş veya taze püre halinde mevsim sebzeleri

Başlarken dikkat edilecekler ?

Ek gıda alımında ilk verilen gıda için 3 gün kuralı uygulamak çok fayda sağlar. Genelde günün erken saatlerinde verilen bir gıda sonrasında yeni bir gıda için 3 gün beklemek gerekir. Herhangi bir alerjik reaksiyonda akşama doğru neticeler gözlemlenebilir. Ayrıca başlangıçta gıdalardan az az verilir, gittikçe arttırılır. Çeşit olarak da tek çeşit başlanır, giderek zenginleştirilir.  Hedef 1 yaşına geldiğinde evinizde sizin için de pişen gıdalarla beslenebilir hale gelmesidir. Bu süre zarfında yemeklerine tuz ve şeker katılmamalıdır.

Annelere ipuçları :

– Bebekleri beslenme için ASLA zorlamayın, doyduklarını gösteren sinyalleri iyi takip edin. Başlarını çevirerek reddetme ve ağlama anneler için beslenmeyi sonlandırma adına doğru bir işarettir.

– Kaşık kullanıyorsanız ağzını açmasını bekleyin, az miktarlarda başlayarak , bebeğinizin ağzındaki gıdayı yutmasını takip edin.  Gıdaları hızlı ve arka arkaya vermektense ona saygı duyun, hızını kendi ayarlayacaktır.

– Başlangıç olarak birkaç tatlı kaşığı, çay bardağının yarısına yakını ilk öğünler için tadımlık ve yeterlidir.

– Beslenme aralıklarını uzun tutun ve gıdaları reddetme ihtimalini azaltın.

– Gıdalara ilgi gösterdiğinde, uygun olanları ve boğulma riskini dikkate alarak, eline verin. Keşfetmesine ve kendini beslemesine olanak sağlayın.

– Bebeğinizin tercih ettiği püre kıvamını yakalamak  için gıdalara anne sütü ya da formül süt ekleyin.

Su Vermek Gerekli midir ?

Pek çok bebek ileriki aylara dek su içmeye çok istekli olmayabilir. Bunun nedeni anne sütü ve formül mamanın içeriğinin % 90 ‘ı nın su olması ve ihtiyacını karşılamasıdır. Geriye kalan su ihtiyacını da sebze püresi içeriğinden alacaktır. Bu yüzden su teklif ettiğinizde hevesli ise verebilirsiniz, redderse zorlamaya gerek yoktur.

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.