Evde Yoğurt Mayalama

SHARE
, / 980 0

Günümüzde artık pratik ve elektrikli yoğurt makinaları var pek çok aile bu ürünleri kullanıyor. Ancak siz yoğurdumu kendi ellerimle, eski usulle mayalacağım derseniz bu tarif tam size göre .

1 lt süte, 1 çorba kaşığı maya kullanıyoruz. İlk yoğurdunuzu mayalarken güvendiğiniz bir markanın mayasını kullanıp, sonraki denemelerinizde kendi yoğurdunuzun mayasını tercih ederseniz, bir kaç mayalamadan sonra tamamen doğal bir gıda elde etmiş olursunuz.

Kutu sütleri pastorize günlük süte ya da çiğ süte kıyasla daha az yağlı olduğundan , mayası çok kuvvetli tutmuyor. Kıvamı yoğun yoğurt için bu tercihi göz önüne alarak sütünüzü kısık ateşte bir taşımlık kaynatın. Serçe parmağınızı süte sokup, parmağınızın ısıya dayanabileceği seviyeye geldiği zaman ( 42-43 derece ) 1 kaşık mayayı süte koyup, 2-3 kez karıştırın ve dinlenmesi için mümkünse toprak kaplara ya da borcama dökün. Ağzını kapadıktan sonra, üstünü kalın havlular veya battaniyeler ile sararak sıcak muhafazada 4-5 saat beklemeye bırakın. Bu sürenin sonunda ağzını açarak soğumasını bekleyebilir ve buzdolabına kaldırabilirsiniz. Buzdolabında dinlenen yoğurdunuz ertesi gün daha kıvamlı ve lezzetli olacaktır.<

Afiyet olsun !

Yorum bırak

Your email address will not be published.