HP Türkiye ile Mutlu Dükkan Atölyesi

SHARE
, / 2149 1

Geçen hafta İnternet Anneleri bizi HP Türkiye  ile düzenledikleri etkinlikte ve Mutlu Dükkan’ın insanı baştan çıkaran pasta kokuları ile dolu atölyesinde ağırladı. HP ile cupcake atölyesi fikrini çok sevdik çünkü hem teknolojiyi hem de lezzeti bir araya getirdi. Neden teknoloji, nasıl bir lezzet, işte o da bu yazının konusu.

Önce Mutlu Dükkan’ı anlatalım biraz;

Mutlu Dükkan aynen adı gibi bir mekan. Nefis kokular birbirine karışmış, rengarenk ve göz alıcı cupcakeler, pasta ve kurabiye kokuları arasında Zeynep Yümlü ve ekibi çalışıyor. Zeynep profesyonel satış yöneticiliği kariyerine 2011 yılında son verip Mutlu Dükkan ile hayallerini gerçeğe dönüştürmüş. Yurtdışında pastacılık kurslarına katıldığı ve öğrendiği teknikleri sosyal medyada paylaştığı o günlerden beri takipteyiz. Bu etkinlik sayesinde cupcakeleri beraber yapma ve işin inceliklerini öğrenme sırası bizdeydi. Zeynep’in neşeli anlatımı ve pratik tarifleriyle anneler çikolatalı cupcakeleri kısa sürede tamamladı. Zeynep de hem öğretmenlik yaptı hem de etkinliğin teknolojik yönünü takip etti.

 

İyi bir cupcake tarifi ;

Malzemeler : ( 20-25 adet )

– 150 gr tereyağı, ( 2 bardak ) 380 gr toz şeker, 3 yumurta, 1 tatlı kaşığı vanilya, 315 gr un, 80 gr kakao, 1 tepeleme , 1 tepeleme ve bir de yarım çay kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı kabartma tozu, 1 çay kaşığı tuz, 350 ml oda sıcaklığında su

Yapılışı :

Fırını önceden 160 derecede ısıtıp hazırla. Tereyağı, şeker, yumurta ve vanilyayı beraber orta hızda 3 dakika kadar çırpıcı tel uç kullanarak çırp. Kakao, karbonat, tuz, kabartma tozu ve unu beraber elekten geçir. Çırpılmış yağ karışımına sıra ile suyu ve çırpılmış malzemeyi 3 defada ekle, yavaş hızla karışmasına dikkat et, uzun uzun karıştırma. Cupcake kaplarına dondurma kaşığı ile dağıt, kapların üstten bir parmak boşluk kalacak kadar dolduuna emin ol ve hemen fırına ver. 20-25 dakika kadar fırında pişir, pişirirken de meraklı meraklı fırın kapağını açma.

 

cikolatali-cupcake-suslemeler

 

Etkinlik için vakit kaybetmemek adına Zeynep cupcakeleri bizim için önceden hazırlamıştı. Üstlerini süslemek için kullandığı şeker hamurlarını ve desenleri nasıl yaptığını anlattı. Şeker hamurunu taze ve açılmamış ambalajlı paketlerden çıkarıp, yapmak istediğiniz desen ve figüre uygun olan kalıpları seçiyorsunuz. İstediğiniz şekli verip,  fırça yardımıyla cupcake in üstünü ıslatıp bu hamuru yapıştırıyorsunuz. Uygulamanın kısa bir  örneğini katılımcılardan Cesur Doruk’un videosunda izleyelim.

Diğer süslemeleri yapmak için de çiçek, yaprak, harf, balon gibi figürleri elle şekil vererek cupcake leri tamamlayabileceğimizi öğrendik.

Etkinliğin dikkat çekici bir diğer kısmı da teknolojiyi çok seven anneleri ilgilendiriyordu. HP teknolojik ürünleri ile hayatımızda önemli  yeri olan bir marka. Bu etkinlikte tanıştığımız, benzer özellikleri olan 2 printerından bahsedeceğiz. HP Deskjet Avantajlı Mürekkepli 5525 e-All-in-One Yazıcı ve HP Deskjet Avantajlı Mürekkepli 3525 e-All-in-One Yazıcı.

hp-printer-model-5525

İphone, ipad ve android ile uyumlu kullanım imkanı var. Wi-fi bağlantısını kullanan, kablosuz doğrudan çıktı alınabilen akıllı ürünler bunlar. Cupcakeleri süslerken, katılımcı annelerle sohbet ederken ve yeni yıl pozlarımızı verirken anında görüntü almaya başladık. Arka arkaya printera yolladığımız kareler siyah beyaz ya da renkli çıktılarla bir iki dakikada elimizdeydi. Bu interneti aktif kullanan, teknolojiyi ve özellikle de resim çekmeyi seven kişiler için büyük kolaylık. Eğer çektiğiniz görselleri herhangi bir basılı sunumda kullanmak isterseniz, ya da fotoğraf albümleri oluşturmaya merakınız varsa , mobil durumdayken de çıktı almanıza yardım ediyor. Tek tek printerı elinizdeki cihaza tanıtmak ya da yanınızda kablo taşımak gibi bir derdiniz de yok. Tek koşul, printerın internet ağına bağlı olması ve elinizdeki cihazdan printera baskı yollamanıza yetecek kadar yakın mesafede durmanız. Denedik, sistem kusursuz çalışıyor!

hp-printer-5525

Sevdiğimiz başka bir özellik de; otomatik çift taraflı yazdırma imkanı. Hem zamandan hem maliyetten tasarruf. İsterseniz kartuşlarını ayrı ayrı çıkartıp takabilir, kenarlıksız broşürler ve belgeler de basabilirsiniz. E-mailleriniz, cihazınızdaki belgeler, web sayfaları, fotoğraflar tek bir tuşla baskıda. 3525 All in one modeli mesela; dakikada 8 sayfa renkli, 7 sayfa siyah-beyaz çıktı alabiliyor. Sadece çıktı almıyor, tarayıcı, kopyalayıcı olarak da 3’ü bir arada – all in one- ürünü. Ürün hakkındaki tüm detaylar için buraya göz atabilirsiniz.

 

Etkinliğin odak noktası #hpile2katbaski etiketiydi. Twitter , Facebook ve Instagram’da bu etiketle paylaşımları takip edebilir, ürünü kullanan ve etkinliğe katılan kullanıcıların yorumlarını okuyabilirsiniz.

2 kişi katıldığımız bu etkinlikte İrem cupcake marifetlerini gösterdi, Sena etkinliği ve HP ürünlerinin detaylarını gözlemledi. Ortaya çıkan kareler için Kürşad Sezgin’e ve Dreamstory ‘e , etkinlik daveti için İnternet Anneleri’ne, bu ürünlerle tanışmamızı sağladığı için HP Türkiye’ye, o harika cupcakeleri ve görsel şöleni öğreten Mutlu Dükkan’a teşekkür ederiz. Eğlendiğimiz belli oluyor mu?

 

hp-ile-mutlu-dukkan-atolyesi

One Comment

  • sevgi says:

    tarifte tepeleme kaşık tekrarlandı mı yoksa yanlışlıkla mı yazdınız cnm anlayamadım tam 2 tepeleme kaşık ve yarım kaşık olarak mı alıcaz teşekkürler

Yorum bırak

Your email address will not be published.