Hyundai i30

SHARE
, / 1902 1

Anneler Test Ediyor projesi için yaptığımız değerlendirmeler için geçen hafta Hyundai markasına konuk olduk. Hem şehir içinde, hem şehir dışında kullanabilelim diye Güral Sapanca Wellness Park otelde 1 gün konaklamamızı da organize ederek, aracı daha yakından keşfetmemize olanak sağladılar. İlgileri için çok teşekkür ediyoruz.

Gelelim anne gözüyle aracın değerlendirmesine;

– 0-100 km: 9,9 saniyede çıkıyor. Otomatik vites seçerseniz 11 saniyeye ulaşıyor.

– 100 km’de şehir içi 8.0 km/L benzin tüketiyor, şehir dışında 4.7 km/L ve benzinli otomobiller kategorisinde bu ortalama sayılabilecek bir değer . Otomatik vites seçeneğinde şehir içi 9.1 km/L, şehir dışı 5.7 km/L ile şehir içi nispeten daha fazla yakıyor. Aracın dizel modeli de var ve aileler için kesinlikle ekonomik bir fayda sağlıyor.

– Araç ebatları: 4300 x 1780 x 1470 mm. C segmentinde bir otomobil seçeneği.

– Benzin deposu: 53 lt.

– Bagaj kapasitesi 378 Lt. eğer arka koltuklar tamamen yatırılırsa kapasite ciddi oranda artıyor 1316 lt ‘e ulaşıyor ancak bunun için aracın arka koltuğunda oturan çocuğunuzun olmaması lazım, gerekirse tek bir yanı yatırılıp öbür yanda oto koltuğu uygulaması devam ettirilebiliyor.

– ABS (Kilitlenme karşıtı frenleme sistemi), EBD ( Elektronik Kontrollü Fren gücü Dağılımı sistemi ) ,ESP ( Elektronik Stabilite Programı ) ve Araç Denge Kontrol Programı (VSM) var. Gerekli durumlarda devreye girip aracın istenmeyen bir pozisyona düşmesini önlüyor. Hızlı girilen bir virajda, bir engel veya bir cisimden kaçmak isterken yapılan ani direksiyon hareketlerinde, aracın kayarak kontrolden çıkmasını engelliyor ve yolda kalmasını sağlıyor.

– 9 hava yastığı ile hem sürücünün hem yolcuların güvenliği hesaplanmış, istenirse ekstra diz hava yastığı konforu da satın alınabiliyor.

– CD player, dijital klima, bluetooth, cruise control-hız sabitleme sistemi var.

– Akıllı anahtar sistemi ve bas-çalıştır motor çalıştırma özelliği ile farklı bir avantaj sağlıyor.

– Medya sistemi, direksiyondan kontrollü pek çok dijital fonksiyon, dikiz aynasında geri görüş kamerası ve park uyaranları var ve çok başarılı. Özellikle geri görüş kamerası tehlike noktalarını göstermesi ve çarpmaya yaklaşık mesafe bildirimi ile sürücüyü uyarıyor.

– Araç içi konfor paketi beslenme, güvenlik, ergonomi gibi başlıklar tek tek incelendiğinde çok alternatif sunduğu için yolcu ve sürücü için seyahat konforunu arttırıyor.

 

Bundan sonrası için ise aldığımız notlara ve aracı kullanırken dikkat ettiğimiz özelliklerine bakalım:

 

 

Bizim test ettiğimiz araç 1591 cc, 100 beygir gücünde benzinli, 6 ileri otomatik şanzımanlı modeli idi. Araç sürüşe başlandığında güvenli bir süre içinde 100 km’e ulaşıyor. Ani ve çok kontrolsüz bir hızlanması yok. Öte yandan, otomatik vites kullanımında ve ortalama 80-90  km ile seyir halindeyken, daha yüksek ve ani bir hızlanma talep etmeniz halinde yaklaşık 5500 devirde vites değiştiriyor, vites geçişlerini manuel yapmazsanız biraz geç algılıyor. Ancak aracın o esnada düz vitese geçirilmesi halinde bu dezavantaj azalıyor. Sakin ve yavaş sürüşü tercih edenler için güvenlik açısından olumlu bulunabilir.

Ana ekranı ve dijital klima, medya paneli metal kaplamalı, yumuşak bir mavi ekran göstergesi ile dikkat çekici, istenilen fonksiyon düğmeleri kolayca kullanılıyor ve tasarımı gerçekten güzel. Vites kolu ile arasında kalan boşluk annenin ufak tefek eşyalarını koyması için ekstra alan olarak kullanılabiliyor. Uygun genişlikte bir torpido gözü ve içinde soğutma özelliği var. Bu sayede bebek gıdalarını araç içinde serin tutup bir noktadan öbür noktaya taşıma imkanı bulabilirsiniz.

Camlar ve aynalar için sürücüye kontrol sağlayan, sürücü kapısı üstünde bir panel var. Buradan arkada oturan çocukların cam ve kapı ayarlarını kontrol edip/kilitlemek mümkün. Tek negatifliği, kilitlenmesi ve açılması aynı ses tonu ile uyaran veriyor, kilitli olduğuna dair bir renk/ ışık fonksiyonu eklenmeliymiş çünkü açıkken de kapalıyken de aynı görünümde.

Araç anahtar kullanılmadan çalıştırılıyor, anahtar sadece kapı ve bagajın kilit sistemi için kullanılıyor. Park edildiği zaman iki yandaki dikiz aynaları kendiliğinden içeri kapanıyor ve park halinde herhangi bir aracın aynalara çarpma ihtimalini unutan sürücüye avantaj sağlıyor. Ayrıca dikiz aynaları üzerindeki sinyal ışıkları göz alıcı, gece karanlıkta dikkat çekici birer güvenlik opsiyonu olarak kullanılıyor. Ana direksiyon panelinde de ihtiyaç duyabileceğiniz tüm sürüş ve medya butonları yer alıyor, sürüş esnasında tek merkezden kontrol imkanı veriyor.

Yan kol dayama özelliği ve altındaki eşya koyma ünitesi geniş ve fonksiyonel. Sürücü ya da ön koltuktaki yolcu için 2 adet bardak/şişe koyma özelliği , ayrıca cep telefonu / gözlük / anahtarlık  gibi ince uzun nesneler için de bir ekstra haznesi var. El freni elden çekmeli bir kol şeklinde yani klasik versiyonda kullanılmamış. Onun yerine kolayca kaldırılıp indirilen küçük bir düğme şeklinde kullanılmış, bu da alandan tasarruf sağlamış.

Kapılarda iç kısımda gece güvenliği için yanacak dikkat lambaları var. Gece yolculuk sırasında bir yerde durduğunuzda ve kapıları açtığınızda, arkadan gelen sürücüler için uyarı niteliği taşıyor ve bizce çok iyi düşünülmüş bir ayrıntı. Aracınızın bagajında bir uyarı lambası olmadığı durumda kullanılacak bir alternatif gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca kapıların iç kısımlarında evrak/ eşya koyma gözlerinde de yine bardak/şişe koyma hazneleri eklenmiş.

Ön koltuklarda yükseklik, derinlik ve ön/arka ayarları için hazırlanmış düğmeler çok başarılı ve kolayca ayara imkan veriyor. Arka koltuklar tamamen yatırılabiliyor, istenirse biri yatık biri dik de kullanılabilir. İki koltuğun arasındaki konfor paneli 2 yolcu için bardak koyma haznesi içeriyor. Çocuklarımızın burayı kullanarak biberonlarını ya da suluk / bardaklarını kendileri koyup alabilecekleri yakınlıkta, bu sayede sürüş esnasında annelerine ihtiyaç duymadan kendileri kullanabilir. İzofiks bağlantı sistemi var, kapak şeklinde değil, koltuğun içine geçmeli kanca şeklinde tasarlanmış.

Bagaj kısmı ise yukarıda sayılan tüm konfor özelliklerinin yanında daha yetersiz kalıyor. Bagajın üst kısmında sert bir tabakadan panel var. Sürüş esnasında bu panel hafif de olsa sallanıyor ve arkadan ince bir ses geliyor. Kimi sürücüleri bu ses rahatsız edebilir. Bagajda daha fazla yer kazanmak isterseniz bu üst tabakayı yerinden çıkarmanız gerekir. Ayrıca bagaj kapasitesi de bir büyük valiz, ve yanına standart bir puset için kesinlikle yetersiz. Puset seçiminiz eğer ince uzun baston şeklinde ise, önce valizi koyup sonra üstüne baston puseti yerleştirmeyi deneyebilirsiniz ancak valizinizin çok büyük olmaması kaydıyla. Aksi halde bir baston puset ve yanına 2 küçük çanta koyduğunuzda aşağıda göründüğü gibi neredeyse hiç yer kalmıyor.

Puset seçiminiz katlandıktan sonra da büyük kalanlardan ise ; örneğin bir Concord Neo puset ile denediğimizde aşağıdaki gibi bagajın yarısından fazlasını kaplıyor ve yanına bir valiz girmesi imkansızlaşıyor.

Sunroof – open sky modülünde ve kontrolü otomatik tepe panelinden kolaylıkla yapılıyor. Üst cam güneşi kesecek şekilde, karartılmış camdan tasarlanmış. Açık haldeyken çocuklara yine de güneş geliyor ama camın bu özelliği sayesinde etkisi azalıyor.

Güvenlik ile ilgili önemli bir özelliğini de sizle paylaşalım: Euro NCAP’in gerçekleştirdiği çarpışma testinden en yüksek puanı alarak 5 yıldızın sahibi olan Yeni Hyundai i30, iki farklı ölçümle yapılan çocuk güvenliği testlerinde yüzde 90’lık derecesi ile C segmentinin Çocuk Güvenliği’nde en yüksek derecesine sahip. Yolcu güvenliğinde de yetişkinler için yüzde 90’lık skor elde eden Yeni i30, hem sürücü hem de yolcular için iyi bir koruma sunuyor.

Bu araç için genel bir değerlendirme yapacak olursak sağladığı konfor paketleri ve çocuk güvenliği testlerinden aldığı skorlar ile bir ailenin otomobili olabilme özelliklerini taşıyan ancak çok önemli bir fonksiyon olan bagaj/ eşya alım kapasitesinin azlığı ile belki ailenin 2. Otomobili olmaya daha uygun bir araç olduğunu düşünüyoruz.

Araç konfor paketleri ve ekstra donanımlarla fiyatta 43.400 TL-57.000 TL‘e kadar değişiyor, otomatik vites farkı yaklaşık 3000 TL kadar. Bu segmentteki araç ihtiyacınızı karşılıyorsa kesinlikle konforlu ve ortalamanın biraz üstünde bedelde bir çözüm olur. Eğer büyük bagaj imkanı sizin için daha önemli ise 50.000-60.000 aralığında düz vites seçeneğinde ix35 daha uygun gibi görünüyor.

 

Fikirdenk.com

 

One Comment

  • Melis Tezcan says:

    Citroen Grand picasso ve İX35 arasında kalmıştık ama onun dizeli 100binin üstündeydi ve bagaj kapasitesi bana daha küçük geldi.
    Citroen2i tercih ettiğime memnunum.

Yorum bırak

Your email address will not be published.