Imaginarium aile tableti Paquito

SHARE
, / 1394 0

Imaginarium oyun dünyası ve aileler için çok yaratıcı bir marka. Uzun zamandır oğluma seçtiğim zeka geliştirici ve öğretici setlerin çoğunu bu markadan alıyorum. Çin malı olmayan ürünler daha uzun dayanıyor, markanın ürün kataloğunu oluştururken seçici davrandığını görebiliyorum.

Geçen haftalarda çıkardıkları yeni bir ürünün tanıtımı için Zorlu AVM’deki Imaginarium mağazasındaydık. Aileler için tasarlanmış, çocukların eğitim ve eğlence amaçlı kullanabilecekleri tablet Mini Paquito ve Super Paquito’yu anlattılar. Lansman sırasında edindiğimiz bilgileri daha detaylı incelemek ve ürünü yakından tanımak için de Mini Paquito’yu bizimle paylaştılar.

mini-paquito

Paquito en temel haliyle “aile tableti” diye tarif edilebilir. Yetişkinler internet, e-mail, ajanda, fonksiyonel hesaplar için kullanırken çocuklar da  e-kitap, oyunlar, ders programı, resim ve yaratıcı aplikasyonlar için tercih edebilir bu ürünü. Detaylara indikçe kullanıcı dostu daha da önemlisi “aile dostu” bir teknolojik ürün olduğunu farkediyorsunuz. Kullanıcı tanımlama ekranı sizi karşılıyor ve ailedeki her kullanıcı için ayrı bir kimlik oluşturma imkanı veriyor. İsterseniz çocuklarınıza şifre korumalı bir hesap da açabilirsiniz. Onlar için kişiselleştirilmiş hesapları olabilir ancak şifrenizi girmeden açmaları mümkün olmaz, böylece tablet kullanımı sizin kontrolünüzde kalır. Adımlar 2-3 dakikada tamamlanabilir cinsten ve pratik. Yönlendirmeler ile zorlanmadan tamamlayabilirsiniz. Yabancı dil seçenekleri de bol.

2 çeşit tasarlanmış olan Super Paquito ve Mini Paquito seçenekleri çocukların yaş grupları düşünülerek hazırlanmış. 4-6 yaş grubu için daha hafif ve daha ince Mini Paquito, 6 yaş + için ( anne babalarda düşünülerek ) Super Paquito öneriliyor. Tablet için günlük kullanım süresi tanımlanabiliyor, çocuğunuz için 20 dakika uygunsa o sürenin sonunda tablet kullanıma kapanıyor. Hatta tableti hangi günler ve hangi saatlerde kullanmak isterseniz belirlenmiş saat dilimleri yaratmak da mümkün. İnternet dünyasının çocuklarımıza olumsuz etkileri düşünülürse, bu tablette en olumlu bulduğum özelliğin ebeveyn kontrolünde düzenlenebilen içerik ve kullanım olduğunu söylemeliyim.

imaginarium-paquito-tablet

Kullandığımız Mini Paquito ‘nun teknik özelliklerinde; 8” ekran, 8 GB’lık hafıza, 4 çekirdekli mikro işlemci, bluetooth, wi-fi ve usb ,çift taraflı kamera imkanı var. Imaginarium’a özel MagicOS işletim sistemi ve Android sistemi ile çalışıyor. Imaqinarium tabletleri için PaquitoLand adında bir dijital alan yaratmış. İstediğiniz ve cihazınıza indirdiğiniz tüm uygulamaları burada depolamak mümkün. Yaş gruplarına, kullanıcı tercihlerine göre içeriği sınıflandırabiliyorsunuz. Örneğin çocuğunuzun 6 yaş civarında olduğunu ve okumasını istediğiniz bir e-hikayeyi PaquitoLand’den seçerek kendi tabletinizde sık kullanılanlar bölümüne ekleyebilirsiniz. Çocuğunuzun tableti kaç dakika kullanmasını, hangi uygulamalara erişebileceğini, internette dolaşırken girebileceği sitelerin belirlenmesini, indirdiğiniz uygulamaların kategorizasyonunu kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğlence, ders programı, oyunlar, sanat gibi başlıklarda klasörler yaratarak, uygulamaları yerleştireceğiniz bir ana ekran görünümü planlayabilirsiniz.

 

İlgimizi çeken bölümlerden bazılarına da yer vermek gerekirse;

Kitaplık bölümündeki kısa e-hikayeler British Council onaylı , dil seçenekleri de var ve özellikle “duyma/telaffuz” imkanı veren öğrenim seçeneği ile dikkat çekiyor.

Sanat bölümünde, dijital resim yapma imkanı var ve çocuğunuz ekrandaki kalem / fırça seçeneklerini kullanarak mini resimler yapabiliyor.

Ajanda bölümünde ders programına göre doldurabileceğiniz takvim/ program tablosu kolay kullanımı ile öne çıkıyor.

Oyunlar bölümünde çok sevdiğimiz ve zeka gelişimine katkıda bulunan, harfları karıştırarak kelime üretme oyunu var. Hem çocuklara hem ebeveynlere,  ailedeki herkesin katılabileceği bir eğlenceli oyun imkanı sunuyor.

Mesajlaşma bölümünde, ebeveyn tarafından belirlenmiş ve izin verilmiş rehbere kayıtlı kişiler ile mesajlaşma, e-mail iletişimi imkanı sunuluyor.

Ders programı bölümünde webden indirilebilen tüm makaleler, yazı ve okuma ödevleri kaydedilebiliyor. Tablete yüklenecek belge ve sayfalar yine ebeveyn kontrolü ve izni ile tamamlanıyor. Aynı şekilde fotoğraf, video seçenekleri de izne tabi.

Bu bahsettiğimiz bölümler ve özellikler çocuklar için sınıflandırılmış kullanım alanları, ebeveynler için aynı tablet üzerinde yaratılmış profillerde erişim kısıtlaması yok. Anne-babalar herhangi bir tableti nasıl kullanıyorlarsa burada da aynı imkana sahipler.

Bu ürünün benim açımdan dikkat çeken bir başka yanı ise aileye alışveriş maliyeti. Mini Paquito 499 TL, Super Paquito ise 699 TL bedelle satılıyor. Mevcut tablet piyasasında Mini Paquito bedelinde bir ürün yok, mevcut ürünlerde hem çocuklar hem de ebeveynler için tasarlanmış kişiselleştirilme seçeneği de yok. Kısacası 499 TL bedelle daha kontrollü, herkesin işine yarayacak ve değişik alternatifler sunacak bu ürünü “aile kullanımı ” için tercih etmek mantıklı görünüyor. Her ne kadar çocuklarımıza internet ve teknolojik cihazlara bağımlı olmayacakları bir çevre yaratmak istesek de, ülkemizin eğitim hayatında da tercih edilen bir ürün olan tablet almak söz konusu ise mantıklı bir alternatif olduğunu belirtmek istiyorum.

Resmi Imaginarium sitesinin bu mini videosu da size fikir verecektir.

 

 

Mini Paquito ve Super Paquito’yu daha yakından incelemek isterseniz Imaginarium mağazalarına bir bakın derim. Ayrıca Imaginarium’un Türkiye sitesinden de takip edebilirsiniz.

Yorum bırak

Your email address will not be published.