Imaginarium’dan 3D baskılı oyuncak serisi; Imaginieer

SHARE
, / 1351 0
Imaginarium’dan 3D baskılı oyuncak serisi; Imaginieer

Sevilen oyuncak markası Imaginarium’dan devrim niteliğinde bir haber aldık.

Imaginarium, çocukların evde aileleri ile birlikte yarattığı ve tasarladığı 3D baskılı oyuncaklardan oluşan ürün serisi Imaginieer’i piyasaya sürüyor.

Imaginieer ile birlikte, çocuklar imaginieer.com web sitesi üzerinden oyuncaklarını kendi isteklerine göre tasarlayabilir, tasarımı tamamladıklarında gerçeğe dönüşmesi için Imaginarium ‘sihir fabrikası’na gönderirler. Oyuncakları teslim alana kadar üretim süreci boyunca oyuncaklarla ilgili gelişmelerden haberdar olurlar.

diyor yetkilileri.

Hangi malzemeler kullanılacak? Oyuncakların çizimi ve tasarımı nasıl olacak? Çıktılarını almak için ne yapmak gerekir diye sorularımız vardı. Hepsinin cevabı markanın paylaştığı bilgilendirme notunda yer alıyor:

 

ÇOCUK DOSTU YAZILIM

  • 5 yaş üstü çocuklar tarafından kullanıma uygun özel bir şirket tasarımı geliştiren Imaginarium, 3D teknolojisi kullanımı konusunda deneyimli ve teknik bilgiye sahip bir partner seçti. Imaginarium’un seçtiği partner, 3D baskı konusunda yedi yılı aşkın deneyime sahip bir İspanyol firma olan SiCnova 3D’dir.

 

 

Pulsera3D

 

 

3D BASKILI OYUNCAK MATERYALLERİ

3D baskılı oyuncakların geliştirilmesi ile Imaginarium oyuncak tasarımında bir olasılıklar dünyasına açılıyor. Bundan sonra, kendine özgü oyuncakların nasıl olacağına karar verenler, çocuklar olacak. Imaginarium, 3D baskı teknolojisini benimsemek ve çocukların oyunla öğrenmelerine olanak sağlayan teknolojiyi oyuncak dünyasına kazandırmak için bu konsepti kullanıyor.

  • Oyuncaklar, biyolojik olarak parçalanabilir bir plastik madde olan PLA’dan imal ediliyor. Mısır, buğday, patetes ve diğer nişastalı ürünlerden elde edilmiş yenilenebilir kaynaklardan formüle ediliyor.
  • Oda sıcaklığında katı bir madde olmakla birlikte 180º C’de eriyen PLA, 210º C’de ekstrüde edildiğinde katı halde kalmaktadır. Sıcaklık birkaç saniye içinde düşer ve katılaşma süreci hemen ardından meydana gelir.
  • Ekstrüde plastik birkaç saniye içinde soğur, böylece parçanın kendisi herhangi birisi için tehlikeli değildir. Aynısı, insanların yanmasına mani olmak için baskı sırasında açılmayan kilitli bir kapısı olan 3D yazıcı için de geçerlidir.

 

TASARIM VE ÜRETİM SÜRECİ

  • Imaginieer ile kendi tasarlayacakları özel oyuncaklara sahip olmak isteyenler, Imaginarium mağazalarından “hediye kutusu” (“gift box”)’ satın alacaklar. Tasarımlarını site içerisinde yapabilmek için kutunun içinde yer alan kodu www.imaginieer.com’da doğrulayacaklar ve birkaç hafta içinde belirtilen adreste oyuncakları 3D olarak teslim alabilecekler.
  • 3D baskılı oyuncak sahibi olmanın ilk aşaması, Imaginarium yazılımı kullanarak istenilen oyuncağı tasarlamaktır. Bittiğinde ise, kullanıcalar basılması için Imaginarium Sihir Fabrikası’na gönderirler.
  • Yazıcı, üzerinde bir makaraya sarılı filamenti (plastik lif) alır ve 180° and 220° C arasında bir sıcaklıkta eritir. Makine, erimiş plastikle bir tabaka oluşturur; milimetrenin onda biri kadar hareket eder ve yeni bir tabakayı boyar, obje orijinal tasarıma göre tamamen basılana kadar bu şekilde devam eder. İşlem tamamlandığında, baskının yapıldığı esas camın kabuğu dikkatlice soyulur. Birkaç dakika sonra, parça alınır ve baskıdan kalmış olabilen tüm kusurlar ortadan kaldırılır.
  • 3D baskılı oyuncakların özelliklerinden biri de, eşsiz ve özel bir tasarıma sahip olmalarıdır, 3D tasarım ve teknolojisi dünyadaki çocukların sayısı kadar kendinize özgü tasarıma sahip olmanıza olanak sağlar.
  • Müşteriler, kişiselleştirmek istedikleri unsurları seçerek, şekilleri, harfleri, rakamları, dekorasyonları vs. birleştirerek her bir takı veya arabayı tasarlayabilir.

        

Nasıl? Müthiş bir teknoloji değil mi? Imaginarium mağazasından aldığınız minik bir kitle kendi oyuncağınızı tasarlamak ve 3D printer in bulunduğu ir mağazaya gidip kendi tasarımınızı almak müthiş bir opsiyon. Gelişmeleri takip edeceğiz, bakalım Türkiye’ye ilk gelen 3D printerdan çıktı almak nasıl bir duygu olacak?

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.