Isofix nedir?

SHARE
, / 2016 0

Çocuğu için otomobil koltuğu arayışına girenlerin sıklıkla karşılaştığı kelimedir ISOFIX ve açılımı International Standard Organisation Fix‘dir. Yani Uluslararası Güvenlik Standardı da diyebiliriz. Çocuk koltuğunun araca daha güvenli bağlanmasını sağlayan bir sistemdir. Ve bu sistemin sadece koltukta değil otomobilde de olması gerekmektedir. Neyse ki otomobil üretimini düzenleyen yönetmeliği ile Haziran 2005’ten itibaren üretilen bütün araçlarda isofix sisteminin bulunması koşulu getirilmiş.

Isofix sistemi ile çocuk koltuğu emniyet kemeri yerine aracın sabit aksamına bağlantı sağlamaktadır. Kolaylıkla aracın gövdesime sabitlenen koltuk çocuk için en güvenli yolculuğu sağlar ve yanlış takılma riskini ortadan kaldırır.

Isofix Oto Koltuğunun Araca Bağlanması

Bu işlem son derece kolaydır. Otomobilin koltuğu arasında bulunan kancalara çocuk koltuğunun isofix uçlarını geçiriyorsunuz. Daha sonra üçüncü kilit tokasını sabitlemek gerekir. Bu toka, araca göre arka koltuğun arkasında veya bagajda bulunabilir. Bu üçlü sistemle koltuğu en güvenli şekilde bağlamış oluyorsunuz. Aracınıda ‘Top Tether’ yazan bir demir göreceksiniz. Oraya takacaksınız.

Yorum bırak

Your email address will not be published.