Kırklamak nedir, ritüelleri nelerdir?

SHARE
, / 6601 0

Kırklamak, Kırkı Çıkarmak, Kırk Basması gibi tabirlerin kullanıldığı bu gelenek, eski Şaman kültüründen toplumumuza aktarılmıştır diye tahmin edilir. İnanışa göre, anne ve bebek 40 günü dolduruncaya kadar her türlü hastalığa, enfeksiyona, mikroba açık diye düşünülür ve bu sürenin sonunda sağlıkla yollarına devam edebilsinler diye “Kırklama” töreni ile bir nevi kutlama yapılır.

Coğrafi bölgelerimize ve uygulamalara göre farklılıklar gösterse de, en bilinen ve temel  kırklama adetlerini sizler için araştırdık. Bunların hiç birinin bilimsel ve tıbbi kaynaklı olmadığını, sitemizde sadece fikir vermesi için yer aldığını anımsatarak, örnekleri bilgi amaçlı sıralayalım:

– Doğumdan sonraki 40 gün anne ve bebek her türlü hastalığa açık kabul edilir. Bu nedenle aile büyükleri tarafından loğusa kadın evde yalnız bırakılmamaya özen gösterilir. Bebek kırkı dolmadan dışarı çıkarılmamaya dikkat edilir. 40. Günden sonra, içinde ayak değmeyen yerden toplanan kırk tane çakıl taşının olduğu kırklama suyu ile önce bebek, sonra anne yıkanır. Bunu anne ve bebeğin tüm kirli giysilerinin yıkanması izler. En son olarak da kırklama suyu ayak değmeyecek bir yere dökülmekte ve topluca dua edilmektedir.

– Bebek ve annesinin yıkanacağı 40 tas su sayılır ve hazırlanır. Suyun içine altın, gümüş, nazarlık  atılır. Bu suyla önce bebek sonra anne yıkanır. Yıkandıktan ve mikroplardan arındıkları kabul edildikten sonra, kırkının çıktığı gün anne ve bebek mutlaka gezmeye qötürülür.  Gidilen ev ne kadar uzak olursa, çocuğun dayanıklılığının o kadar çok olacağına inanılır. Misafir gidilen evin sahibi annenin saçına un sürer, anlamı uzun ömürlü olmasıdır. Bebeğe de yumurta verilir bunun anlamı da sağlıklı ve sesinin güzel olmasıdır.

– 40 tas su hazırlanır ve anne ile bebeğin yıkanacağı küvetin içine taze gül yaprakları, önceden suda kaynatılmış, temiz 40 adet çakıl taşı konur. Temiz bir tülbent üzerinden önce bebeğe sonra anneye suyu dökülür. Akan suyla mikropların akıp gittiği, çakıl taşlarıyla hayat koşullarına dayanıklılık kazanıldığı, gül yaprakları ile de huzurlu ve mutlu bir yaşam süreceği düşünülür. Çeşitli dualar ve dileklerle kırkı çıkarmak vurgulanır ve kutlanır.

– 40 tane buğday tanesine İhlâs suresi okunur. Bunlar bebeği banyo yaptırmak için hazırlanan suyun içine konur. Bebek bu suyla banyo yaptırılır. Bebeğin bütün kıyafetleri yıkanır. Anne de banyo yapar. Böylelikle her ikisinin de kırkı çıkmış olur.

– Bebek, doğumunun kırkıncı gününe geldiğinde, dost ve akraba kadınları davet edilir. Davetliler beraberlerinde ufak hediyeler getirirler. Önce mevlit okunur. Tören sabahı annenin ailesinden biri sabah erken saatlerde her hangi bir dört yol ağzından kırk taş toplar. Mevlit okunduktan sonra, bu taşlar, iyice yıkanıp; bir kaba konur. Su doldurulan kaba, bir tane altın, kırk kere daldırılıp çıkarılır. Bu su ile, bebek ve annesi yıkanırlar. Suyun geriye kalanının bir kısmı; evin çeşitli köşelerine, özellikle bebeğin yatırıldığı yerlere serpilir. Törene katılan, bebeği olan ve kırkını çıkarmayan kadınlar da sudan götürüp; kendi bebeklerini yatırdıkları yerlere serperler.

– Kırkı çıkan anne ve bebek , evden ilk çıktığı ve ziyarete gittiği evde bereket, sağlık ve huzurla yaşaması için bir hediye hazırlığı ile karşılanır. Bir torbanın ya da kutunun içine bir parça ekmek, biraz şeker, biraz tuz ve yumurta konur. Anne bu içeriği evine götürür ve bebek odasında bir yerde muhafaza eder.

Eğer sizin de bildiğiniz, paylaşmak istediğiniz farklı kırklama adeti varsa lütfen bizimle paylaşın, yayınlayalım!

Yorum bırak

Your email address will not be published.