Lohusa Şerbeti Tarifi

SHARE
, / 1007 0

Lohusa Şerbeti doğumdan sonra hazırlanır ve ister sıcak ister soğuk içilebilir. Bebeğin doğumunu müjdeleyen, misafirlere ve emzirmeye başlayan anneye hazırlanan bir tatlı şerbettir. Şık bir sürahi ve kadeh servisiyle sunumu daha çok beğeni kazanır. Pek çok hastanede, doğum yapan anneye ve misafirlerine artık oda hizmeti olarak sunulsa da, evde hazırlamak ve kendisi kaynatmak isteyenler için kolay bir tarifi paylaşmak istedik :

.

1 lt su,  100 gr  lohusa şekeri,  1-1/3 su bardağı şeker , 7 karanfil, 2 adet kabuk tarçın (5-6 cm boyunda)

.

Tüm malzemeler bir tencereye konularak 30 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra servis yapılır . Şerbetin renginin koyulaşması için az miktarda kırmızı gıda boyası da eklenebilir. Servis yapılırken üstüne dövülmüş cevizle süsleme yapılır.

.

(Kaynak:  www.devletsah.com  )

.

Ayrıca özellikle Adana ve Mersin yörelerinde Kaynar adıyla bilinen çok benzer başka bir tarifi daha Adanalı bir anneden sizin için öğrendik . O bölgelerde hazır paketler halinde aktarlarda da satılan Kaynar , bol baharatın şekerle ve suyla kaynatılarak sıcak içildiği bir şerbetmiş.

.

5 çubuk tarçın, avuç içini dolduracak kadar karanfil ve yenibahar, 3 kök zencefil, zerdeçal, 3 kök havlıcan bir tülbentin içine konulur ve bohça gibi ağzı kapatılır. 1 lt suya 1 kg şeker karıştırılarak derin bir tencerede, içine tülbentteki baharatlarla birlikte kaynamaya bırakılır. Yaklaşık 2,5-3 saat baharatlar şerbete koyu bir renk verinceye dek kaynatılır. Servis için fincanlara dökülür ve üstüne dövülmüş ceviz, fındık ya da fıstık eklenir.

.

Yeni anneye bol bol süt, misafirlere de afiyet olsun !

.

Yorum bırak

Your email address will not be published.