Mercedes C 180 Kompressor

SHARE
, / 5947 3

Anneler Test Ediyor “projesinin ilk markası Mercedes Benz ve incelediğimiz araç da C 180 Kompressor modeli. Üst gelir grubuna ait bir otomobil ve bedeli de hayli yüksek, herkesin ekonomik tercihi olmayabilir ancak fiyatını uygun bulan ve merak eden aileler için işte bizim değerlendirmemiz:

Mercedes C 180 Kompressor 156 bg- Benzinli, 1597 cc  motor, otomatik vites

– 0-100 km: 9,9 saniyede çıkıyor.

– 100 km’de şehir içi 12.9km/L benzin tüketiyor, benzinli otomobiller kategorisinde bu yüksek bir değer. 7.3 km/L düz vites seçeneğinde var. Aracın dizel seçeneği kesinlikle yakıt tüketiminde aileye bir avantaj sağlıyor.

– Araç ebatları: 4591x1770x1447 mm

– Benzin deposu: 66 lt.

– Bagaj kapasitesi 475 Lt.

– ABS (Kilitlenme karşıtı frenleme sistemi), EBS (elektronik fren sistemi), Hava yastığı ve arka koltuklarda İsofiks bağlantısı var.

– CD player, dijital klima, bluetooth, cruise control-hız sabitleme sistemi var.

– Medya sistemi sayesinde tüm ayarlar, aracın ana ekranında kolayca yapılıyor. Yönlendirmeleri pratik ve anlaşılması kolay.

– 2 kademede açılan ön, ön yan, perde hava yastıkları ve sürücü diz hava yastığı var. Bagaj kapağında uyarı ve aydınlatma lambası yer alıyor,

Arabada çocuğunuz varsa zaten hızlı gitmek, bir anne/babanın düşüncesi olmamalı ancak dürüstçe itiraf edeyim ki 1600 motor bir araç olduğundan ivmelenmesi düşük sayılabilir. Hızlanması yavaş ve ‘temkinli bir aile otomobiliyim’ edasında.  Sürüş esnasında da birden öne fırlamıyor, bu yüzden ailelere uygun diyebiliriz. Ben çok rahat ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşadım. Aşağıda detaylı yazdığım unsurlarla, artıları ve eksileri bir araya gelince genel olarak geçer not alıyor.

Ön yolcu koltuğunda doluluk sensörü var. “Ne işe yarar?” demeyin. Aracın genel ve elektronik denge dağılımı için, lastiklere binen yük için, bu denge ağırlığın aşılmamasında fayda var. Sistem de gerekli uyarıyı yapıyor ve ön koltuğa fazla yük bindiğinde sinyal veriyor.

Direksiyon kesinlikle çok hafif ve konforlu. Elinizin altında mı dönüyor, tek parmakla mı döndürüyorsunuz belli değil. Aracın sürüşüne kolaylık katıyor. Direksiyondan kumanda panelinde ses sistemi, medya ve teknoloji unsurlarına yer vermişler.

İç tasarımda, sağ kol dayama bölümü el freni de o bölgede olmadığından çok geniş, eşya gözü de epeyce eşya alır içine. Örneğin telefon, cüzdan, anahtarlık, çocuklar için minik oyuncaklar, ıslak mendiller vs. Ön okuma lambaları ve arka okuma lambaları sürüş esnasında gece sürücüyü rahatsız etmeyecek ve diğer yolcuların da ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmış. Koltuk ayar sistemleri hızlı ve ergonomik.

Ön ve arka park sensörleri takılı ise araç için park konforu sağlıyor, sistemi çarpmaya yaklaşık 30 cm kalınca uyarı sistemine göre ayarlanmış. Park yönlendirmesi yapıyor.

Klima sistemi çok başarılı. Güneş altındaki otomobillerin koyu renkli olanları ile açık renkliler arasında bir araştırma yapılmış ve ortalama 3-4 derece fazladan ısındıkları tespit edilmiş. Bu aracın klima sistemi de öyle hızlı soğutuyor ki 35 derece gösteren ısı göstergesi birkaç dakika içinde 25 dereceye düştü. Kışın aynı perfrmansın sıcak hava için de olduğunu tahmin ediyorum. Ön koltuklar için koltuğa özel ayarlama düğmeleri konmuş, arka koltuklar için de klima panelleri var.

Aracın anahtarı metal uzantı içermiyor, kilit haznesine oturtuluyor. Böylece anahtarın kopyalanması gibi bir risk de ortadan kalkıyor.

Yan dikiz aynaları içeriden kontrollü ve ısıtmalı. Park esnasında ya da sürüş anında içeriden kapatılıp açılabiliyor. Ana dikiz aynası ise arka koltukları da gayet rahat gösteriyor ve ekstra çocuk dikiz aynasına gerek yok bence.

Kilitler, camlarda sürücü kapısı üstünde cam kilidi var, tıpkı kapı kilidi olduğu gibi. Çocukların sürüş anında kapıları ve camları açmasını önlemek için buradan kumada edilebiliyor. Bagaj ve motor kapakları içeriden açılıyor.

Vites & el freni kolu, genel anlamda şekli düz vites formunda, ancak vites geçişleri oldukça sert . Daha yumuşak olmasını beklerdim.  El freni araçların pek çoğundan farklı konumlandırılmış. Direksiyonun sol altında elle çekilen bir kol el frenini indiriyor, hemen altında ayak ile itilen bir kol el frenini kaldırıyor. Kullanımları kolay ve herhangi bir sorun çıkarmıyor.

Arka koltuklar , 2 yan ve orta emniyet kemeri içeriyor, ayrıca 2 koltuğun ortasında indirilen, kapaklı ve bardaklıklı konfor paneli yer alıyor. Çocuklu ailelerin çocuk bardaklarını/biberonları buraya takabilmeleri mümkün. Böylece çocuklarımız kendileri uzanıp yardım olmaksızın içeceklerini alabilirler. Arka koltuk genişlikleri normal ama beklediğimden daha az açıkçası. Eğer 4-5 yaş civarı oto koltuğunda oturan bir çocuğunuz varsa ayaklarını ön koltuğa dayadığında rahatsız olmaması için öne çekmenizi gerektirecektir. Arka koltuklar tam yatmıyor. Bagaj kapasitesine herhangi bir katkıda bulunmaları mümkün değil.  Ayrıca arkada oto koltuğu ile oturan çocuklarımız için camlar standart güneş geçiren özellikte, ekstra güneş koruyucu almak gerekiyor.

Bagaj, bu bölüm derinlemesine gerçekten geniş. Üst tentesi yok, bagaj kapağı açıldığında katlanmış bir puset ve pek çok çanta/poşet sığıyor. Ancak hem puset hem de geniş birer valiz koyalım derseniz valizin ebatlarına göre sığması zor olabilir. Zira bagaj kapağı kapandığında valizlerin üstünü tamamen örtüyor ve esneme payı bırakmıyor. Ben Quinny model puset ile önce yarı kapalı sonra tam kapalı olarak aşağıdaki fotoğrafı çektim. Sanırım genişliği için yeteri kadar fikir veriyordur.

Sunroof, eğer konfor paketinizde yer almıyorsa çok da gerekli bir ekstra donanım değil bence. Ancak eğer satın aldıysanız, ön koltuklar ve arka koltuklar için 2’li perde sistemi içermesinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Perde sistemi açıldığında ön ve arka koltukları kapsayacak şekilde sun roof tamamen açılıyor (open sky modül). Ancak çocukların oturduğu bölgeye güneş geldiği için çok da tercih etmeyebilirsiniz.

Hiç temenni etmediğimiz halde, olası bir kaza sonrasında güvenlik adına önemli bulduğum ve diğer araçlar için de uyarı niteliği taşıyan bir otomatik koruma sistemi devreye giriyor. Bu özellik aynı zamanda araçtaki yolcuların kolay kurtarılması için de tasarlanmış. Motor otomatik olarak duruyor ve yakıt beslemesi kesiliyor. Dörtlü flaşörler ve iç mekandaki acil durum lambaları otomatik olarak yanmaya başlıyor. Yan camlar ( biraz ) açılıyor ve ve kapı kilitleri de otomatik olarak açık pozisyona geçiyor.

Araç bedeli  2012 liste fiyatlarına göre 94.600-114.500 TL aralığında satın alacağınız konfor paketlerine bağlı olarak değişiyor.

Ağustos ayı için bu araçlarda Mercedes’in özel bir kampanyası da var.

Fikirdenk.com

 

3 Comments

 • Melis Tezcan says:

  Bu aracı kullanan 3 arkadaşımla paylaşacağım, belki onların da eklemek isteyecekleri yorumlar olabilir

 • Melis Tezcan says:

  Allah muhtaç etmesin ama kaza sonrası planlananlar çok iyi düşünülmüş. Gördüğüm kadarı ile son modellerde (hemen her markada) el freni düğme olarak tasarlamış, eski sitem el freni kalmadı.

 • Ela Akduman says:

  Kadın soforler icin direksiyonunun donme kapasitesi acısından cok basarılı oldugunu dusunuyorum.
  Cocuk koltugu kondugunda, ondeki kisiyi rahatsız etmeyecek genislige sahip. Yalnız bagajının yuksekligi cok yuksek olmadıgından, hem puset, hem bavul ya da hem puset hem park yatak ikilileri zorlayıcı olabilir. En guzel ozelligi, (sofor kapısı haric) kapılar acıkken arabayı kilitleyebilmeniz, boylece cocugunuzu arabadan indirmeden arabanızı kilitlemis ve anahtarı cantanıza koymus olabiliyorsunuz. Guvenli bir araba oldugunu dusunuyorum, arka koltuktaki bardaklık da oldukca konforlu. Cocugunuzun matarasını koyup yola devam edebilmenize imkan veriyor. Camlarda gunesten koruyucu tenteler yok malesef, dısardan aldıgımız bir tenteyi cama yapıstırmak durumunda kaldık ki bu da cok kullanıslı olmadı.

Yorum bırak

Your email address will not be published.