Mitsubishi ASX 1.6 Intense MT

SHARE
, / 1948 0

Anneler Test Ediyor projemiz için geçen hafta MITSUBISHI ASX ile yollardaydık.

– 0-100 km’ye 11.4 saniyede çıkıyor. Çıkabileceği maksimum hız 183 km.

– 100 km’de şehir içi 7.5 km/L benzin tüketiyor, şehir dışında ise 4.9 km/L. 

– Aracın boyutları: 4295 x 1770 x 1615 mm. Ağırlığı ise 1270 kg. 

– Benzin deposu: 63 lt.

– Bagaj kapasitesi 416 Lt. 1350 mm genişliğindeki bagajın yerden yüksekliğinin çok olmaması da ağır eşyaların bagaja yerleştirilmesini kolaylaştırıyor. Tamamen yatabilen arka koltuklar sayesinde ise bagaj genişliği 1510 mm’ye çıkıyor. 

– Arka koltuklardan istediğinizi katlayabildiğiniz için çocuk/bebek koltuğu ile birlikte kullanabiliyorsunuz bu özelliği.

– ASTC (Aktif Denge ve Çekiş Kontrol Sistemi) ve EBD(Elektronik Fren Dağılımı)’li ABS (Kilitlenme karşıtı frenleme sistemi) sayesinde maksimum güvenlikte bir sürüş sağlıyor. 

– Sürücü diz hava yastığı dahil 7 hava yastığı hem sürücünün hem de yolcuların güvenliği için tasarlanmış.

– CD player, dijital klima, cruise control-hız sabitleme sistemi var.

– Şık görünümlü gösterge panelindeki LCD ekranda kalan yakıtı, menzili, ortalama yakıt tüketimini, dışarıdaki sıcaklığı bildiriyor.

– Yağmur ve far sensörü var.

– Isıtmalı deri koltuklar ile karartılmış arka camlar mevcut

– Standart donanımda park sensörü yok.

 

Sırada bizim sürüş notlarımız var:

Otomobili, anahtarı cebinizden çıkarmadan tek tuşla çalıştırabiliyorsunuz. Yapacağınız tek şey, vites boşta iken debriyaja basarak START/STOP düğmesine basmak. Motoru durdurmak için de yine aynı butona basmanız yeterli.

Gelelim sürüş keyfine

Biz, Mistsubishi ASX’in 1.6 lt, 1590cc benzinli, 117 beygir ve 5 ileri düz vitesli modelini test ettik. Araç güvenle hızlanıyor. Bu boyda bir araba için hızlanması yeterli. Zaten aile arabasından çok seri bir çıkış beklemiyoruz. Asıl önemli olan frenler ve bizden tam not aldı. Yol tutuşu aynı segmentteki otomobillere göre gayet iyi. Direksiyonu orta sertlikte, sürücüyü rahat ettiriyor. 2000 devire kadar oldukça sakin bir kullanıma sahip bu da yakıt tüketimine direkt yansıyor ve oldukça düşük tüketim değerlerini yakalıyor.

AUTO STOP&GO özelliği var. Yani vitesi boşa aldığınızda motor duruyor. Elektronik olarak çalışmaya devam eden otomobil, debriyaja bastığınızda yeniden çalışmaya başlıyor. Böylece yakıt tasarrufu elde ediliyor.

Pasif güvenlik özelliklerinden biri olan Yokuş Kalkış Destek Sistemi ise düz vites araçla yokuşlarda kolaylık sağlıyor. Dik yokuşlarda araç otomatik olarak fren yapıyor ve kaymayı engelliyor ve yeniden kalkışı kolaylaştırıyor.

Anne gözü ile otomobil test ederken elbette bakılacak ilk şey bagaj kapasitesi oluyor. Fotoğrafta da göreceğiniz üzere gayet geniş bir bagajı var. Yan yana 3 adet baston puseti rahatlıkla alacak genişlikte. Yani iki büyük valiz, bir puset ile ideal aile otomobili bagajına sahip. Arka koltukların tamamen yatıyor olması ve istenilen koltuğun yatırılabiliyor olması ise büyük kolaylık sağlıyor.

 

En sevdiğimiz özelliklerinden biri ise cam tavan. Ön koltuktan arka koltuğa kadar uzanan güneşliği açtığınızda tüm gökyüzünü görebiliyor olmak harika bir his veriyor. Hava karardığında cam tavanın iki yanındaki boydan boya uzanan LED lambalar sayesinde ise otomobilin içini hafifçe aydınlatabiliyorsunuz.

Sade ama kullanışlı ön panel, direksiyondan ayarlanan ses sistemi ve hız sabitleme sistemi sürücünün rahatı için tasarlanmış. Camlar ve aynalar için sürücüye kontrol sağlayan, sürücü kapısı üstünde bir panel var. Buradan arkada oturan çocukların cam ve kapı ayarlarını kontrol edip kilitlemek mümkün.

Ön koltukların arasındaki kol dayama bölümü ise oldukça büyük. Annenin ıvır zıvırları koyması için ideal boyurlarda.

İzofiks özelliği olan çocuk koltukları kolayca araca sabitleniyor. Koltuğun arasında bulunan demire isofiksli koltuğu basitçe takıyorsunuz. Aynı zamanda koltuğun bagajdaki kancaya da takılıp tam güvenlik sağlanması da mümkün.

Aracın fiyatı bu segmentteki diğer araçlarla aynı seviyede. En düşük modeli olan 1.6Lt MT INVITE 58.900 – 62.219 TL, bizim test ettiğimiz model olan 1.6Lt MT INTENSE 68.300 – 72.438 TL ve 1.8Lt MT DIESEL INTENSE modeli ise 104.670 – 109.982 fiyat aralığında.

Bu araç için genel bir değerlendirme yapacak olursak; yol tutuşu, güvenlik sistemleri, boyutları ve özellikle de bagaj kapasitesi ile tam bir aile otomobili diyebiliriz. Hem şehir içi hem de uzun yolda tüm aileyi rahat ettirebilecek bir araç. Mitsubishi ASX 1.6 Lt 4X2  modelinin Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız almış olması da araç içinde güvenle seyahat edildiğini gösteriyor. Bu segmentteki birçok iyi otomobille yarışan ASX’in en büyük özelliği yakıt tüketiminin gerçekten de az olması. Özellikle büyük şehirde yaşayan aileler için bu, araç satın alma kararını verirken çok önemli oluyor. Mitsubishi ASX’in bizce tek dezavantajı manuel vites olması. Ancak diğer tüm özellikleri ile göz doldurduğu için biz çok beğendik ve rahatlıkla ‘aile için ideal bir otomobil’ diyoruz.

Fikirdenk.com

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.