Nestle’den Beslenebilirim projesi

SHARE
, / 1392 0

beslenebilirim-projesi

Nestlé’nin, Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde hayata geçirdiği Beslenebilirim projesinin 2013-2014 uygulamaları, eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde başladı. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, 10 ilde yaklaşık 9 bin öğrenci, yaklaşık 18 bin veli ve 231 öğretmenin katılımıyla yürütülen Beslenebilirim projesi, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 13 ilde yaklaşık 10 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflemektedir.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé, 64 ülkede uyguladığı “Healthy KidsSağlıklı Çocuklar” programı çerçevesinde, Türkiye’de de Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliği ile Beslenebilirim projesini yürütüyor. Nestlé, Beslenebilirim projesiyle ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığını geliştirmeyi amaçlıyor.

2013-2014 uygulamaları eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde başlayan proje, Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 42 okulda uygulanacak. Geliştirilen eğitim programıyla, öğrenciler Beden Eğitimi ve Hayat Bilgisi derslerinde, eğlenceli etkinlikler, oyunlar ve öyküler aracılığıyla yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularını işleyecekler.

 

nestle-beslenebilirim-projesi

 

Çocuklar eğlenerek öğrenecek

Beslenebilirim program içerikleri; Hacettepe Üniversitesi, Medipol Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde görevli akademisyenler tarafından “Hayat Bilgisi” ile “Beden Eğitimi” derslerini destekleyecek şekilde, özel olarak hazırlandı.

Programın içeriği Yeditepe Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Meltem ERİNÇMEN KÂNOĞLU tarafından öyküleştirildi. Yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivitenin önemi, kişisel hijyen ve besin sağlığı konularını alan ve devamlılığı olan 10 öykü, öğrencilerin bu konuları ilgiyle takip etmeleri için özel olarak geliştirildi. Programın çizgi karakterlerinin de yer aldığı öyküler, çocuklara eğlenerek öğrenme fırsatı sunuyor. Öykülerin sonunda yer alan bulmaca, boşluk doldurma ve oyun gibi etkinlikler, çocukların öğrendiklerini pekiştirmesini sağlıyor.

Yorum bırak

Your email address will not be published.