Onlineanne’den Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı

SHARE
, / 984 0

İnternet ortamında hızla elde edilen bilgilerin içeriği kadar pratik ve ihtiyacı gidermeye yönelik olması da çok önemli. Bir sorunuz var ve cevabına yüzlerce web sitesi, portal dolaşmadan hızlıca sahip olmak gerçekten pratik olsa gerek.

Daha önce çocuk istismarına ve bu konuda yapılması gerekenlere, alınacak önlemlere çok önem veriyoruz demiştik. Bu konunun saman altı edilmeden konuşuluyor olması, sorunu çözmek için atılmış en önemli ve büyük adımdır diye düşünüyoruz. O yüzden yapılan her çalışma, her farkındalık büyük önem taşıyor.

Teknoloji, çocuk, aile, güncel uygulamalar denince dikkat çeken web sitelerinden biri olan onlineanne.com ; çocuklarımızın güvenliği için pratik ve temel unsurları içeren bir aktivite kitapçığı hazırlamış. Bu kitapçığın amacı, Türkiye’de büyük eksikliği bulunan bir alanda, bütçesi olan, geniş kapsamlı, devlet destekli, kurumsal bir proje ile somut adımlar atılana kadar, ailelere toplu bir acil çözüm olarak, ebeveynlerin kendi çocukları için kullanabilecekleri bilgilendirici bir Türkçe kaynak yaratmak.

Child Center kaynaklarını temel alarak, İngilizce içerikleri Türkçe’ ye çevirmişler. Özel bölgeler, iyi dokunma, kötü dokunma gibi kavramlar, çocuğun kendisine yapılmasını istemediği davranışlarda alacağı aksiyonlar gibi ana başlıkları soru-cevap hatta oyun içerikli öğretmeyi hedefliyor. 6 yaş üstü için hazırlanmış ve ebeveynlerin kendi aile büyüklerini, çocuğa bakım veren kişiler gibi unsurları önce aileleri için değerlendirmeyi, kitapçığı kendilerine uyarlamayı ve sonra aktarmalarını öneriyor. Sayfalardan bir kaç örnek kopyalamak istedik.

onlineanne-ola-kitapcigi

 

onlineanne-ola-kitapcigi

Kitapçık online olarak bu adresten indirilebiliyor. Mutlaka bakmalısınız. Biz grafikleri ve şematik anlatımı çok beğendik. Çocuklar için akılda kalıcı, ebeveynler için kısa ve öz anlatımla kullanması çok pratik.

Onlineanne ekibine, Melike Anne ve Pınar Anne’ye verdikleri emek, titiz ve başarılı çalışmaları için Fikirdenk olarak teşekkür ediyoruz. Daha çok ebeveyne ulaştırılması için de okuyan anne babaların desteğini istiyoruz!

Konu ile ilgili farklı yazıları ve içeriklere ulaşmak için aşağıdaki linklere de bakmanızı öneririz.

Çocuk Güvenliği Kitapçığı ile ilgili sık sorulanlar

Çocuk istismarı hakkında yapabileceklerimiz

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.