Renault Captur Touch 1.2 Turbo EDC

SHARE
, / 1760 0

Bu ay Anneler Test Ediyor projesine Renault Captur Touch 1.2 Turbo konuk oldu. Küçük, hafif ve kullanışlı bir otomobili inceledik, sıra deneyimlerimizi paylaşmakta.

 

renault-captur-degerlendirme

 

Renault Captur ‘un teknik bilgileriyle başlayalım. Captur 1.2 ton ağırlığında ve 88 beygir. Küçük otomobil klasmanında, tasarımı ile mini SUV sınıfı bile diyebiliriz.  Peugeot 308, Nissan Juke kendi kategorisinde eş değer otomobiller. Captur’un tasarımı , araç içi konfor öğeleri, dış görünüşteki lüks detaylar, arka koltuklarda “aile / anne / çocuk” detayları , sürüş dataları ilgimizi çekti.

Dış tasarım göz alıcı, kullanılan metal öğeler, jant tasarımı, farları ve aydınlatma unsurlarıyla yuvarlak hatlara sahip, tam ifade etmek gerekirse “akıcı” bir stil. Keskin ve sert hatlı otomobil tasarımları beğenenler memnun kalmayabilir ama biz çok şık bulduk.

Araca ilk yaklaşımda otomobil anahtarı cebimizdeydi, onu çıkartmaya gerek kalmadan ön kapı kolunu açabilmek güzel bir alternatif. Kullanıcısını manyetik alanla tanıyor ,bu sayede otomobili açma ve çalıştırma için anahtarsız devam edebiliyorsunuz. Start and stop düğmesi ile araç çalışıyor, anahtarı da mini bir uzaktan kumanda görünümünde. “Kadınların çanta içinde anahtar arama derdi son buluyor” diyebiliriz açıkça.

Captur’ın iç mekanında direksiyon çevresi, ön konsol ve kapı kollarındaki kaplamalarını istediğiniz kombinasyonda oluşturabiliyorsunuz. Seçtiğiniz rengin dış kaplama ile uyumlu olması aracın genel tasarımdaki bütünlüğünü vurguluyor. Biz Arizona rengini, belirgin metalik turuncuyu kullanmıştık, araç içinin genel siyah tonlarına hoş bir tezatlık ve kombinasyon yaratmış, hemen dikkat çekiyor.

 

captur-kisisellestirme-detaylar

 

Otomobilin iç mekanda en çok dikkat çeken unsuru ortadaki kontrol ekranı. Bu ekrandan navigasyon, internete bağlanma gibi teknik özellikleri de kullanabiliyorsunuz. Sürüş sırasında panele uzanma kol mesafesi yeterli seviyede, ortalama bir efor ile uzanıp, dokunmatik ekrandan seçim yapması gayet kullanışlı. Ayrıca bazı unsurları direksiyon yanında bulunan seçim panellerinden de yapabilme imkanınız var. Ön panelin hemen altında usb, aux girişleri var, bu da teknik anlamda konforlu bir yerleştirme olmuş.

captur-ic-mekan-ana-gorunum

 

Otomobilde 6 ileri otomatik şanzıman ve ECO sistemi var, düğmesine basıldığında daha az yakıt tüketilmesi için devreye giriyor ve klima kullanımı, vites değişimleri gibi yan etkileri dengeleyerek yakıt tüketiminde iyileştirme sağlıyor.

Ben kişisel olarak kullanım deneyiminde ön paneldeki elektronik göstergeleri çok sevmiyorum, ancak dediğim gibi bu kişisel bir değerlendirme , pek çok kişinin mesela hız göstergesini dijital olarak tercih ettiği de bilinmekte. Gösterge paneline baktığınızda tasarım unsuru öne çıkıyor, metalik seçimler otomobile yeni çağın niteliklerini katmış. Direksiyon kullanımı hafif ve kolay. Araç içi ön konsolu genel anlamda çok beğendik, kokpitte kullanım gibi bir his yaratıyor. Öte yandan tavan yüksekliği biraz daha fazla olsa ya da sunroof imkanı olsa daha ferah bir his verebilirmiş. Bir de koltuk ayarları manuel, bu iyileştirilebilir.

Aile / çocuk bazlı özellikler derken öne çıkan unsurlardan biri otomobilin  koltuk kılıflarının istenildiğinde sökülmesi. Çocuklu aile olsanız da olmasanız da araç içindeki kılıfların eve götürüp yıkanması gereken durumlar olabilir. Hem fermuarı hem de yapışkan bantları ile denedik, takıp çıkarması kesinlikle kolay.

 

capturkoltuk-kilifi-cikarma

 

Koltuk arkasında görmeye alıştığımız file tipi saklama bölümlerinde tasarım yine kendini göstermiş, renkli ip versiyonu ile değişiklik yaratılmış. Ekstra olsaydı iyi olur dediğimiz özellik, hem ön hem arka koltuklarda bardaklık sayısı az, çocuklu aileler için gerekli olabilir. Arka koltuklara oturup ara mesafeyi ölçtük, gayet rahat. Oto koltuğu takıldığında çocukların öne uzanan ayak mesafesi de, aynı şekilde yeterli olacaktır .

 

captur-arka-koltuklar

 

Bagaj hacminde bize göre 3 kademeli kullanım var, 377 litrelik bagaj hacmine sahip. İsterseniz bagajın içindeki düz paneli kaldırıp puset, ana kucağı, valiz yerleştirme imkanını deneyebilir, ya da sadece panel ile kullanıp çanta, poşet vb. küçük ebatlı nesneleri tercih edebilirsiniz. Arka koltuklar yatırıldığında bagaj kapasitesini arttırmak da 3. seçenek olarak öne çıkıyor. Bu hacimde tek dezavantaj orta boy pusetlerin sığması, büyük boy pusetlerde bu bagaj aileyi zorlayabilir. Araç almayı düşünen bebekli ailelerin mutlaka pusetleriyle birlikte denemesinde fayda var.

 

captur-bagaj-3

 

Test ettiğimiz Captur modelinde 1.200 cc benzinli, otomatik vites seçeneği vardı. Benzinli aracın yakıt tüketimi şöyle ; şehir içinde 6,6 lt, şehir dışında 4,7 lt, karma kullanımda 5,4 lt. Yakıt deposu 45 lt. alıyor. Düşük devirlerde sürüş performansı çok yüksek değil, ancak ileri devirlerde kullanım rahatlıyor. 0-100 km ulaşma süresi teknik değerlere göre 10-11 saniye, ben denediğimde 13 saniye saydım, şehir içi kullanımda annelerin , gençlerin kullanımında çok olumsuz bir değer olduğunu sanmıyoruz. Maksimum hız 192 km, dolayısıyla zaten ağırlıklı şehir içi kullanım otomobili olduğunu düşünüyoruz. Yerden yüksekliği -mini SUV olduğu göze alınırsa- yeterli derecede, yol tutuşunu etkiliyor, virajlarda savrulma hissi yaşamadık. Bu konforu sağlayan süspansiyonları orta sertlikte diye düşündük, öte yandan ani ve zorunlu fren yaptığınızda bu sertlik insanı rahatsız etmiyor ama ” farkediliyor”.

Araç içi konfor unsurlarından birisi de torpido gözü. Alıştığımız tarzda öne açılan kapak yerine dosya dolabı gibi çekmece şeklinde açılıyor. Ben çok kullanışlı buldum, içine notebook, dosya, torba, çocuklar için bolca ıslak mendil, pet şişe, hatta küçük yemek kapları dahi sığıyor. İlk açılış anı değişik geldi ama konforuna hızla adapte oldum. Otomobil içinde irili ufaklı farklı bölmeler var ve her biri de saklama alanı olarak kullanılabilir.

 

captur-torpido

 

Genel olarak değerlendirmek gerekirse şehir içinde, gençlerin ve annelerin tercihi olabilecek bir otomobil. Yedek parça fiyatlarının uygunluğu, teknik servislerin yaygınlığı, otomobil içi konfor aksesuarları ve şık dış tasarımla , aynı zamanda da vergi avantajı sağlayan hacim opsiyonlarıyla uygun bir alternatif. Markanın farklı cc’lerde , benzinli ve dizel opsiyonları da var isterseniz seçimlerinizi Renault’un sitesinden bu modellere bakarak da değerlendirebilirsiniz.

Son olarak Anneler Test Ediyor için yaptığımız değerlendirmenin her aşamasında bize yardımcı olan Günerler Otomotiv’e nazik iletişimleri ve müşteri odaklı çözümleriyle ayrıca teşekkür etmek istiyoruz.

Yorum bırak

Your email address will not be published.