SMA’yı yakından tanıyalım

SHARE
, / 2219 0

Anne Sütü Mucizedir. Anne sütü, bebeklerin gereksinimi olan tüm besin ihtiyaçlarını tek başına en az ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için gerekli olan proteini en uygun miktar ve kalitede sunar. Formülündeki mucizeyi biliyor musunuz? Anne sütünde ortalama 11gr/L protein bulunuyormuş. Bu rakam inek sütünde ise litrede 33 gr’mış işte bu yüzden de Dünya Saglık Örgutu(WHO) ilk 1 yıl bebeklere inek sütünü önermemekte. Çünkü Protein miktarının yüksek olması gelişmekte olan bebeklerin böbreklerindeki yükü arttırıyormuş.

SMA mamalarının farkı tam da burada ortaya çıkıyor çünkü içerdiği protein oranı ile (12.8 gr/L) anne sütüne çok yakındır.

WHEY PROTEİNİ

Anne sütünün içerisindeki kaliteli proteinin adı WHEY proteinidir. Anne sütünde WHEY protein oranı 2,4gr alfa laktalbumin içerir. Alfa laktalbumin, bebeğin açlık, ruh hali ve uyku düzenini etkileyen hormonların üretimine öncülük yapmakta. SMA içeriğindeki 2,3 gr alfa laktalbumin miktarı ile anne sütüne en yakın formül mama oluyor. Bu oran inek sütünde 1 grammış.

DEVAM SÜTLERİNİN KALİTESİ

Devam sütlerinin hazırlanırken hava kabarcığı oluşmaması onemlidir. Hava kabarcığı oluşumu bebeklerin yaşayabılecegı gaz sancılarına neden olabılır. Bu nedenle de bebekler huzursuz ve uykusuz kalabiliyorlar. SMA, yüksek kalitesi nedeniyle kolayca çözünmektedir ve hava kabarcığı oluşmamaktaymış.

Ayrıca SMA, teneke ambalaj olması nedeniyle de ürünün en iyi koşullarda saklanmasını ve tazeliğini korumasını sağlamakta.

LAKTOZUN ÖNEMİ

SMA %100 Laktoz içeriyor.

Tat hissini belirleyen temel içerik karbonhidrattır. Anne sütünde bulunan temel karbonhidrat laktozdur. Bu nedenle de anne sütünde belirgin bir tat bulunmaz. Bu sebeple, anne sütüyle beraber alınan bebek sütünün nişasta içermesi durumunda, bebeğin anne sütünü daha tatsız bulma ve bir süre sonra anne sütünü bırakma ihtimali ne yazık ki artmaktadır. SMA’da bulunan karbonhidrat 100% laktoz’dur, SMA nişasta içermez.

SMA’ya prebiyotik ve probiyotikler eklenmemiş.

Prebiyotik ve probiyotikler mama endüstrisinde ekleniyor. Çünkü bağışıklığı güçlendirdiği söyleniyor. Ancak, SMA bilinçli olarak prebiyotik ve probiyotik eklemiyor, çünkü SMA gerçekten yararı kanıtlanmayan hiçbir maddeyi ürünlerine koymuyormuş.

 

Biraz da tarihçe:

SMA Bebek Mamaları

  • Dünyanın ilk bebek maması SMA, 1915 yılında üretilmiş.
  • İsmini İngilizce’deki Simulated Milk Adaptation ifadesinin baş harflerinden alıyor.
  • SMA 1915’ten beri anne sütüne en yakın protein içeriğini hedefliyor, proteini büyümenin en önemli yapıtaşı olarak görüyor.
  • 60’lı yıllardan beri Türkiye’de olan ama 90’lı yıllarda piyasada kaybolmuş.
  • Anne sütünden başka hiçbir şeyde olmayan Alfa-laktalbumin ilk defa SMA ile bir bebek mamasının formülünde yer almış.
  • Whey oranı %65’i bulup formülüne bu kadar yüksek oranda alfa-laktalbumin ekleyen ilk mama olunca, Türkiye’de tekrar tanıtım faaliyetlerine başladı.

SMA’yı diğer mamalardan ayıran en önemli özelliklerden biri de içinde şeker ve tatlandırıcı olmaması. Nişasta içermiyor. İçinde bulunan karbonhidrat ise %100 laktoz.

Şeker ve tatlandırıcı içermediği için de anne sütü ike birlikte takviye olsun diye SMA verildiğinde bebekler anne sütünü itiraz etmeden alıyorlar. Anne sütünü kabullenmekte zorlanmıyorlar.

 

Yorum bırak

Your email address will not be published.