Uyku arkadaşım olmadan asla !

SHARE
, / 2396 1

Biz Fikirdenk editörleri, kendileri de uykusuzluktan çok çekmiş 2 anne olarak,  artık yeni doğmuş bir bebeğe ve annesine yapılacak en iyi duanın şu olduğuna inanıyoruz.

“ Uyku sever, yemek sever bir çocuk olsun”

Hangisi daha zor bilemiyoruz ama çocuğu için en iyisini ve sağlıklı olanı isteyen anneler ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaklardır. Hele ki uykusuz anneler varsa aramızda.

Uyku bazı günler anne babalar için bir lüks haline geliyor. Uyumaya ihtiyaç duymakla, uykuyu sevmek arasında büyük fark var. Sevdiğiniz şeyi bugün olmasa yarına erteleyebilirsiniz ancak ihtiyaç duyduğunuzda durum değişir. Uykusuzluktan sürünmek, uyku gözünden akmak, uykuya hasret kalmak gibi tabirler bazı annelerin dilinden düşmez. Bebeklerimiz uyusun diye yataklar, beşikler, salıncaklar alırız. Yatağına sevdiği oyuncaklar, nesneler, emzikler bırakırız. Uyku müzikleri, ninniler, CD’ler çalarız. Uyku tulumları, uyku arkadaşları yangında ilk kurtarılacaklar listesinin başında yer alır hep.

Bebeklerimiz bu dünyaya kurulu birer mekanizma olarak doğmuyorlar. Uzmanlara göre 0-3 yaş dönemi  , tüm yaşam çizgisinde öğrenmenin en kuvvetli ve yoğun geçtiği dönem olarak belirlenmiş. Bu süreçte onlara iyi bir uyku düzeni kurmak, kendi kendilerine uyumalarına destek olmak, gece boyu yalnız hissetmemeleri için birer uyku arkadaşı kazandırmak , anne babaların yapabileceği en büyük iyilik diye düşünüyoruz.

“ Uyku arkadaşı da neymiş ? “ diyenler için de mini bir dosya hazırladık :

  • Dönenceler : Çeşit çeşit, renk renk dönenceler var. Ancak bebeğinizin dikkatini çekecek doğru modeller genelde renkli minik oyuncaklar ya da şekiller sarkan, gözünü rahatsız etmeyecek loş bir ışıkla aydınlatma yapan ve ninni kıvamında yumuşak müzikler çalan bir ürün olmalı. Çok pastel renkler dönencelerde riskli çünkü 0-6 ay arasındaki bebekler  siyah beyaz birbirinin kontrastı olan renkler e daha kolay odaklanıyor, ya da kırmızı, yeşil, sarı, turuncu gibi canlı renkler daha çok ilgilerini çekiyor. Dönencelerin uzaktan kumandalı modelleri  bebek uyuduğunda odasının kapı aralığından açma / kapama imkanı verebilir. Emzirme koltuğunda oturduğunuzda müzik  dinletmek için kullandığınız aparatını uzaktan kumanda etmenize yardımcı olur. Ancak mutlaka olması gereken bir özellik değildir. Pilli modelleri tercih etmelisiniz , elektrik mekanizmasının bebek yatağında aktif olmasını önermiyoruz. Beğendiğimiz dönence modelerine aşağıdakiler birer örnek.

 

  • Yatak Başı Oyuncakları: Dönenceler kadar çok fonksiyonlu olmayan ancak melodisi ve kısık ışığı ile daha çok uyku saatinde kullanılabilecek ürünlerdir. Kendiliğinden dakika ayarlı modelleri tercih ederseniz süresi dolunca ( 20-40 dakika vb. ) kapanır ve uykuya dalmış bebeğinizi rahatsız etmeden fonksiyonu sona ermiş olur. Bu ürün kategorisinde de pilli modelleri öneriyoruz.

 

 

  • Pelüş Oyuncaklar : Tüylü , yumuşak, genelde hayvan figürlerini ya da bebekleri kapsayan uyku arkadaşlarıdır. Bebeklerin peluş oyuncaklardan tüyler koparıp ağızlarına atma riski var, bu sebeple biz çok fazla önermiyoruz. Ancak bir bebeğin hangi nesneyi uyku arkadaşı olarak seçeceği tamamen onun tercihine kalmış bir olay, uykusuzluk yerine bu ürün grubunda az riskli olabilecek, uzun tüyleri olmayan, yumuşak kadifemsi oyuncakları tercih edebilir anneler.

 

 

  • Uyku objeleri : Bizim bebekliğimizde annelerimiz kumaşların , yumuşak bezlerin kenarını kıvırır, diker ve kolayca ulaşabilelim diye yatağımızın içine bırakırlarmış.  Bir küçük mendil, el havlusu ya da bebek çorabı bu işi görürmüş. Bebekler kenarlarını kıvırabilecekleri, minik parmaklarıyla sıkıp, oynayıp yüzlerine yakın temasta tutacakları, anne kokusunu içeren buna benzer nesneleri seviyorlar. Üstelik ebatlarının küçük oluşu seyahatte gidilen yerlere de kolayca taşınabilme avantajı veriyor.  Şimdi bu ürünlerin hazır olanlarından bulmak da mümkün. Kadife havlu kumaşından yapılan, küçük ebatlı , hayvan figürlü uyku objelerine sizin için göz attık .

 

 

Özellikle uyku objeleri sizin kendi el dikişinizle de yaratabileceğiniz, basit ancak keyifli oyuncaklar olabilir.

 

One Comment

  • nurettin says:

    Peluş oyuncaklar çocukların en yakın arkadaşlarıdır.onlara sarılıp uyurlar. ellerinden hiç düşürmezler. özellikle sokakta gezerken bir taraftan peluşunu tutarken diğer taraftan annesinin elini tutmaya çalışır 🙂

Yorum bırak

Your email address will not be published.