VOLVO’dan Şişirilebilir Çocuk Koltuğu

SHARE
, / 1483 0

Volvo’nun devrim yaratan ve ilk kez piyasaya sürülen “arkaya dönük” oto koltuklarının prototipini yaratıp test etmeye başlamasının üstünden tam 50 sene geçmiş. Son yıllarda da oto koltuğu alışverişi yapan pek çok aile bilinçli bir şekilde bu ürünleri tercih ediyor. Oysa ilk satılmaya başladığında “hangi çocuk bunu kabul eder de ters biner?” diyerek pek çoğumuz hiç prim vermemiştik. İtiraf ediyorum ben de. Hatta arkaya dönük oto koltuklarının çıkış hikayesini de bilmiyordum.

1961 senesinde, NASA’da Gemini uzay gemisi programı çalışmaları yürütülürken, astronotları hem inişte hem kalkışta güvende tutmak amacıyla tasarlanan koltuklar, Volvo’nun arkaya dönük çocuk oto koltuğu fikrine de ilham kaynağı olmuş. Oto koltuklarında ilk kez öne çıkan özellikler, yükseltici minder, iki aşamalı entegre edici minder, arkaya dönük koltuğun gelişmiş modeli gibi özellikler her geçen yıl uzun araştırmalar sonucu keşfedilmiş ve ürünler güncellenmiş. 1970′lerin başından beri İsveç yollarında araçların karıştığı kazalar hakkında bilgi toplayan Volvo Trafik Kaza Ekibi’nin edindiği datalar yol gösterici olmuş. Volvo’nun şu an geliştirmekte olduğu ve yine dünyada ilk olacak yeni ürünü de “Şişirilebilir Çocuk Oto Koltuğu”.

Şu an üzerinde çalışmalar yürütülen ürün kendi pompasıyla 40 saniye kadar kısa bir sürede şişiyor, araçta kullanılmak istenmediği zaman havası indirilip, katlanıp bir çanta içine konarak yanınızda bile taşınabiliyor. Şu anki mevcut oto koltuklarının ağırlığının yarısına eşit, yaklaşık 5 kg. ağırlığında olacak ve 3 yaşından büyük çocuklar için tasarlanan bu üründe hem öne hem arkaya doğru kullanım imkanı araştırılıyor.

Yorum bırak

Your email address will not be published.