Yürüteç alsak mı, almasak mı?

SHARE
, / 3456 0

Yürüteçler çok sevimli, çok eğlenceli görünen bebek oyuncakları öyle değil mi? Hele içinde bir de ilk adımlarını atmaya çalışan çocuklarımızın yüzündeki gülümsemeyi görüyorsak. İlk adımları derken öyle sağlam, yere güvenle basılanları kastetmiyoruz. Hafif çarpık, aceleci, hatta bilinçsiz çalışmalar. Ama ne olursa olsun onları seyretmek çok keyifli.

Bu noktada biz de birer anne olarak sadece keyifli yanını değil, sağlık ve güvenlik kısmını da düşünmek zorundayız. Yürüteçte kendi kendine dolaşan çocuklar annelere kısmi bir özgürlük sağlasa da, uzun vadede faydası ve zararı mutlaka incelenmeli diye düşündüğümüzden , Uzman Çocuk Doktoru Gökhan Mamur’a  konu ile ilgili görüşlerini sorduk :

Yürüteç kullanmanın hem iyi hem kötü yönleri var .

Herşeyden önce anne için özgürlük demek. Hele ki birden fazla çocuğu olanlar için vakit kazandıracak, nefes almasını sağlayacak bir seçenek. Bebekler için ise özgürlük demek. Kendi kendine dolaşabilecek, istediği yerlere ulaşacak, merakını ve keşfetme arzusunu giderebilecek. Evinizde düz zeminler ağırlıktaysa, parke ve seramik varsa yürüteçten çok keyif alacağı kesindir.

Kötü yönlerine bakarsak güvenlik ilk akla gelebilecek risktir. Merdiven/basamak olan evlerde kazaların ihtimali de artar. O bölgelerin mutlaka yürüteçin ulaşabileceği noktaların dışında tutulması, önlerine koruyucu bir bariyer konması gerekir. Ayrıca bebekler yürütece alıştıklarında ve hızla kullanmaya başladıkları zaman bir yere çarptığında devrilme riski olabilir. O esnada çarpmalar ve yaralanmalar söz konusu olabilir. Fiziksel olarak bir diğer dezavantajı da bebeklerde yürüme sürecini uzatabilmesidir. Doğal gelişimde baştan aşağıya doğru kas grupları gelişir. Sırasıyla boyun, kollar, karın, kalçalar, uyluk ve baldırlardır. Bu süreç tamamlandığında bebeğiniz yürümeye başlayacaktır. Oysa yürüteç kullanan bebeklerin kalça ve uyluk bölgelerindeki kasların gelişimi gecikirken baldır bölgesindeki kaslar öncelikli gelişir. Bu da bebeğinizin yürüme sürecinde geciktirici etki yapabilir. Özetle, yürüteçlerin kullanımı annenin değerlendirmesine kalmıştır. Bebeğinize bir an evvel özgürlük vermek ve size de özgürlük alanı yaratmak isterseniz, yürüme sürecinin gecikme ihtimalini çok sorun etmiyorsanız kazalara karşı güvenlik tedbirlerini alarak yürüteç kullanmayı seçebilirsiniz.

 

Sanıyoruz ki biz Fikirdenk editörleri olarak yürütecin olabilecek zararlı etkilerini göz önünde tutarak bu ürünü kullanmayanlardanız. Tercihimiz içine oturtulan yürüteç tipleri yerine bebeğin ayakta kendi kendine durabildiği ve elleriyle tutunarak ilk adımlarını atmasına yardım eden “İlk Adım Arabaları”  olmuştu. Ancak şimdi durup düşününce tek bebekle ilgilenmenin yanında ikiz ya da üçüz bebekleri olan ya da farklı yaş gruplarındaki birden çok çocuğa sahip anneler için durumun farklı değerlendirilebileceğini anlıyoruz. Aynı anda iki ya da üç bebeği eğlendirmek, oynamak, ilgilerini çekebilecek aktiviteler yaratmak hiç kolay olmasa gerek.

Seçim annelerin!

Kaynak: bebekdoktorum.com

Yorum bırak

Your email address will not be published.